Ünlü Milyarderden SEC’e Açık Eleştiri: “Coinbase ile Görüşmeliler!”

Ünlü yatırımcı Mark Cuban, ABD’deli kurum SEC’in Coinbase borsasına açtığı davayı yorumlayarak “temeldeki sorunun” ne olduğunu belirtti.

Dallas Mavericks’in sahibi de olan milyarder isim, SEC’in Coinbase’e “kolayca” anlaşabileceği ve ABD’nin en büyük kripto borsasının menkul kıymetler yasalarıyla uyumlu hale gelmesine yardımcı olacak bir planın ana hatlarını çizebileceği düşüncesinde.

O zaman Coinbase ya da her kimse uymazsa, aralarındaki yasal anlaşmazlıklar nedeniyle dava açarlardı. Bunun yerine, şirketlerimden birini aradığımızda söyledikleri şeyi yapıyorlar, ‘Bu davaları okuyun ve sizin için çözmesi için bir avukat bulun’, gelen mesaj her zaman buna benzer!

Mark Cuban‘a göre SEC’in temel sorunu, şirketlerin uyum sağlamalarına yardımcı olmak istememeleri. Aksine, uyum sağlamaları için onlara meydan okuma isteği ağır basıyor.

Kurumun her yeri avukat dolu. Avukatlar dava açmak istiyor. Eğer Küçük İşletmeler İdaresi gibi iş insanları olsaydı, daha fazla uyum, daha az dava ve daha iyi yatırımcı eğitimi ve koruması olurdu. Ancak bu gerçekleşirse, 2,000 SEC avukatı işsiz kalır.

Cuban, “Twitter’da her dakika binlerce finansal dolandırıcılık” olduğunu ve SEC‘in bu konuda hiçbir şey yapmadığını belirtti. Ünlü isim ayrıca düzenleyici kurumun yatırımcıları tezgah üstü (OTC) işlem gören pembe tabaka hisse senetlerinden korumak için yeterince çaba gösterip göstermediğini de sorguluyor.

SEC, kripto para borsası Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya karşı bir dava başlattığı haberinin ardından Pazartesi günü kripto varlık fiyatları düştü. Düzenleyici kurum, borsanın yatırımcı koruma ve menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor.

SEC, Binance davasını Salı günü Coinbase’e dava açarak takip etti ve borsanın kayıtsız bir menkul kıymetler borsası, komisyoncu ve takas kurumu olarak faaliyet gösterdiğini iddia etti.

Cuban ayrıca, düzenleyici kurumun uyumlu olmak isteyen şirketlerle daha güçlü bağlantılar kurması halinde SEC’in yatırımcıları kötü aktörlerden daha iyi koruyabileceğini savunuyor.

Bu haliyle kimse SEC ile konuşmak istemiyor çünkü Coinbase’in düştüğü duruma düşme korkusuyla kimse onlara güvenmiyor. Ne ölçerseniz onu alırsınız.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.