Ünlü Milyarder, Bitcoin İle Kara Para Aklamaktan Gözaltında

0

Brezilyalı iş adamı Eike Batista, karısının adı altında Bitcoin alım satımı yaparak kara para akladığı şüphesiyle polis tarafından göz altına alındığı belirtildi.

8 Ağustos’ta tutuklanan Batista’nın evinde incelemelerde bulunan polis eşi adına Bitcoin alım satımı yaptığı gösteren bazı notlar bulundu. Savcılık tarafından yapılan basın açıklamasında, “Şüphelinin eşi Flavia Sampaio, soruşturulmamasına rağmen şüphelinin suç gelirlerini gizlemek için eşinin adını ve hesabını kullanmış olması düşünülüyor.” belirtildi.

Polisin yapmış olduğu aramada notların içerisinde el yazısı ile yazılmış Aplle ve bir kriptopara borsası olan Bitcoin Trade’in hesap giriş bilgileri yer alıyordu.

Hakim tarafından Batista’nın yapmış olduğu işlemlerden daha fazla bilgiler edinmek için şifrelerin kullanılmasına izin verdi.

Batista, yerel ve uluslararası hisse senedi piyasalarında manipülasyon ve dolandırıcılıkla suçlanmakta. Bu yapılan yasa dışı işlemlerin boyutunun 800 milyon doları geçtiği tahmin ediliyor.

Batista’nın 5 gün boyunca gözaltında tutulacağı ve gerek görülürse bu sürenin yaklaşık 5 gün daha uzatılabileceği söylendi.

30 Yıl Hapis Cezası

Batista, daha önce kamu ihalelerinde üstünlük sağlamak için Rio de Janeiro eski valisi Sergio Cabral’a 16.5 milyon dolar rüşvet vermekten suçlu bulunmuştu. Bununla kalmayıp geçen yıl da yolsuzluk ve kara para aklama suçundan 30 yıl hapis cezasına çarptırılmış, karar avukatları tarafından temyize götürülmüştü.

Brezilyalı Batista’nın Serveti

Brezilyalı iş adamı Batista, Forbes tarafından daha önce dünyanın en zengin yedinci insanı olarak listelenmişti. 2012 yılında Forbes, Batista’yı yaklaşık 15 milyar dolarlık servetiyle Brezilya’daki en en zengin kişi olarak belirtmişti. Brezilyalı iş adamı bu servetin, madencilik, petrol ve enerji faaliyetlerinden elde ettiği belirtiliyor.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın