Ulusal Blockchain Çalıştayı’nda Dijital Kimlikler Konuşuldu

TÜBİTAK BİLGEM tarafından düzenlenen Ulusal Blockchain çalıştayı 25-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. Ulusal Blockchain Çalıştayı’nda Türkiye için dijital kimlikler konuşuldu.

İçinde bulunduğumuz dönemde artık şirketler yeni teknolojilere uyum sağlayarak avantaj kazanmak için yoğun bir çaba gösteriyor. İnternetten sonra ikinci büyük devrim olarak görülen Blockchain teknolojisi de şirketler için çok gözde olmuş durumda.

TÜBİTAK BİLGEM tarafından düzenlenen ve İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen çalıştay, Blockchain teknolojisine doğru gelişen dönüşümün değerlendirildiği önemli bir etkinlik oldu.

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nde (UEAKAE) eKimlik Uygulamaları Bölüm Yöneticisi olan Dr. Oktay Adalıer, “e-Kimlik Türkiye” başlıklı bir konuşma yaptı. Konuyla ilgili şunları söyledi:

“Blockchain tabanlı dijital kimlik vatandaş mahremiyetini korurken, birçok kurumun kimlik doğrulama süreçlerini daha verimli hale getirecek.”

Dr. Oktay Adalıer, konuşmasında Blockchain tabanlı kimlik doğrulamanın hayata geçmesi durumunda nasıl bir süreç gerçekleşeceğine değindi. Kişiler böyle bir sistemde, üç faktörlü kimlik doğrulama (elektronik kimlik kartı, biyometrik ölçüm ve PIN kodu) yaparak sisteme kayıt olacak. Bu kayıt şu an olduğu gibi nüfus müdürlüklerinde gerçekleştirilecek. Nüfus cüzdanı niteliği taşıyan bu kimliğin üzerine, daha sonra yapılan geliştirmelerle farklı kurumlar için ehliyet, diploma gibi doğrulama katmanları eklenebilecek.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.