Ukrayna’da Büyük Kripto Para İşlemleri İzlenecek

Ukrayna Maliye Bakanlığı başkanı Oksana Makarova, ülkenin 1.200 Dolar’ın üzerindeki kripto para birimi işlemlerini izlemeye başlamayı planladığını açıkladı.

Yasa, kripto paraların izlenmesini içeriyor ve 30,00 Ukrayna Grivnası (UAH), kabaca 1.200 Dolar’a eşdeğer ödemeleri incelemek için bir eşik oluşturuldu.

Röportajda Makarova şunları söyledi:

“Borsalar, bankalar veya diğer şirketler 30.000 UAH’dan daha fazla kripto para biriminde ödeme yaparlarsa, bu işlemi doğrulamalı ve ayrıntılı müşteri bilgileri toplamalıdırlar.”

Büyük miktarda kripto para kullanan müşterilerin “dijital varlıklarının kökeni ve varış yeri hakkında kapsamlı bilgi vermesi” gerektiğini de sözlerine ekledi. İşlemler şüpheli kabul edilirse, borsalar bunları finansal gözlemciye, Devlet Mali İzleme Servisi’ne (SCFM) bildirmek zorundadır.

Ukrayna Maliye Bakanlığı başkanı da, kripto para birimleri henüz Ukrayna yasalarına göre tanımlanmadığı için, birkaç ulusal ajansın ülkedeki sanal varlıklar için düzenlemeler üzerinde çalıştığını açıkladı.

Bakan, ülkede dolaşan kripto para biriminin hacminin “oldukça yüksek” olduğuna inandığını söyledi. Ancak Ukrayna’da “suçluların ve yolsuzluk görevlilerinin oldukça muhafazakar olduğunu ve fonları çoğunlukla nakit olarak tuttuğunu” belirtti.

Makarova, kripto para birimi endüstrisini bir tehdit olarak görmediğini ve ülkedeki gelişimi için fırsatlar gördüğünü belirtti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.