Ukrayna’da Büyük Kripto Para İşlemleri İzlenecek

0
483

Ukrayna Maliye Bakanlığı başkanı Oksana Makarova, ülkenin 1.200 Dolar’ın üzerindeki kripto para birimi işlemlerini izlemeye başlamayı planladığını açıkladı.

Yasa, kripto paraların izlenmesini içeriyor ve 30,00 Ukrayna Grivnası (UAH), kabaca 1.200 Dolar’a eşdeğer ödemeleri incelemek için bir eşik oluşturuldu.

Röportajda Makarova şunları söyledi:

“Borsalar, bankalar veya diğer şirketler 30.000 UAH’dan daha fazla kripto para biriminde ödeme yaparlarsa, bu işlemi doğrulamalı ve ayrıntılı müşteri bilgileri toplamalıdırlar.”

Büyük miktarda kripto para kullanan müşterilerin “dijital varlıklarının kökeni ve varış yeri hakkında kapsamlı bilgi vermesi” gerektiğini de sözlerine ekledi. İşlemler şüpheli kabul edilirse, borsalar bunları finansal gözlemciye, Devlet Mali İzleme Servisi’ne (SCFM) bildirmek zorundadır.

Ukrayna Maliye Bakanlığı başkanı da, kripto para birimleri henüz Ukrayna yasalarına göre tanımlanmadığı için, birkaç ulusal ajansın ülkedeki sanal varlıklar için düzenlemeler üzerinde çalıştığını açıkladı.

Bakan, ülkede dolaşan kripto para biriminin hacminin “oldukça yüksek” olduğuna inandığını söyledi. Ancak Ukrayna’da “suçluların ve yolsuzluk görevlilerinin oldukça muhafazakar olduğunu ve fonları çoğunlukla nakit olarak tuttuğunu” belirtti.

Makarova, kripto para birimi endüstrisini bir tehdit olarak görmediğini ve ülkedeki gelişimi için fırsatlar gördüğünü belirtti.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın