Türkiye’nin Kendi Dijital Parası Geliyor

0
658

“2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Resmi Gazete’nin yayınlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan programda, Türkiye ekonomisi, büyüme, istihdam ve yatırımlar konusunda 2020 yılı hedefleri sıralandı. Bununla birlikte kripto para sektörünü de ilgilendiren bir yenilik göze çarpıyor.

Çeşitli başlıklar altında amaç ve hedeflerin paylaşıldığı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, 403 sayfadan oluşuyor. Kripto para sektörünü ilgilendiren bölüm ise Mali Piyasalar kısmında yer alıyor.

Programın Mali Piyasalar bölümünde “Reel sektörün finansman ihtiyacına düşük maliyetle cevap verebilen, farklı nitelikteki finansal araçları güvenilir kurumlar aracılığıyla geniş bir yatırımcı tabanına sunabilen ve İstanbul’un cazip bir küresel finans merkezi olma hedefini destekleyen, kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşturulması temel amaçtır” ifadeleri yer alıyor.

Bununla birlikte Türkiye, önümüzdeki yıl “alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirmek” için özel çalışmalar düzenleyecek. Ülkemizde bu çalışmalar için hayata geçirecek ilk adımlardan biri Blokzincir merkezli bir dijital para projesini hayata geçirmek olacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) iş birliği içinde olacağı, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin kurulacağı da duyuruldu.

Blockchain yazılımcısı Erkan Kule konuyla ilgili şunları söyledi:

“Burada Merkez Bankası’nın dijital parasının gündelik hayatta Bitcoin veya bilinen diğer dijital paralar gibi vatandaşlar arasında transfer edildiği bir dijital para mı yoksa sadece banka veya finans kuruluşlarının takas veya benzeri finansal işlemleri için kurumsal bazda kullanılacak bir dijital değer mi olacağı çok önemli. İlk seçenek bir devrim olur. Dünyanın dijitalleşmesine büyük katkı sağlar ve Türkiye bir öncü olur. İkinci seçenek ise ilgili alanda işleri kolaylaştıran bir blockchain çalışması olacaktır.”

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın