Türkiye’nin Dijital Parası Ne Zaman Başlatılacak?

0

Kripto paralar tüm dünyayı etkisi altına alan bir piyasa haline geldi. Sadece bireysel yatırımcılar değil, kurumlar da sektöre dahil olmak için harekete geçti. Beraberinde birçok ülke de kendi dijital para birimlerini piyasaya sürmek için çalışmalara başladı. Bunun en bilinen örneği Çin. Çin’de merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışmaları COVID-19 salgınına rağmen aksamadı ve şu an dijital yuan projesi test aşmasında.

Türkiye’de de benzer adımların atıldığını görüyoruz. En güncel gelişme olarak Ekonomi Reform Paketi’ne ilişkin takvim kapsamında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Banka’sının (TCMB), dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını yıl sonuna kadar hayata geçireceği duyuruldu. Çalışmalar TCMB ve Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin de bulunduğu sorumlu kurumlarca yapılacak.

Şu an zaten yapılan açıklamalar çerçevesinde yetkililerin, kripto para piyasasını yakından takip ettiği biliniyor. Ayrıca, dijital varlıkların yerel yatırımcılar tarafından benimsenmesindeki artış, bu konuyla ilgili düzenlemelerin ihtiyaç haline dönüşebileceğini gösteriyor.

Bu kapsamda açıkla yapan İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayben Köy şunları söyledi:

“Geçmişte kripto paralara yönelik kısıtlamalar ön plandayken, günümüzde aynı teknolojiyi kullanan CBDC’lerin gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerce hızlıca projelendirildiği görülüyor.”

Doç. Dr. Ayben Koy, tüm dünyada CBDC’ler üzerine projelerin devam ettiğini aktararak Türkiye merkez bankası tarafından başlatılan mevcut önlemlerin gerekli ve doğru olduğunu sözlerine ekledi.

Bahçeşehir Üniversitesi Blockchain Araştırma Merkezi Direktörü Dr.Bora Erdamar, stratejik bir planla dijital parayı araştırmanın Türkiye için önemli olduğunu söyledi. Çin’in dijital Yuan örneğinin yanı sıra Avrupa Merkez Bankası’nın Dijital Euro için başlattığı girişimleri de örnek gösterdi:

“Ülkemiz adına kripto paralar ile dijital para ekosistemlerine entegrasyonun stratejik bir yol haritası ile sağlanmasının ve bu alanda kendi projelerimizin hayata geçirilmesinin ne kadar önemli olduğunu önümüzdeki yıllarda daha da iyi anlayacağız. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından koordine edilen, İstanbul’un bir teknoloji ve finans üssü olmasına yönelik çalışmalar, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve TCMB ile sürdürülen dijital para projesi, ülkemizin finansal istikrarı ve finansal hürriyeti açısından son derece kritik. Öte yandan, dijital euro için en az 4 yıl sonrası hedeflenmişken, dijital TL için de konunun aceleye getirilmeden dünyadaki örneklerinin iyi analiz edilerek ele alınmasını bu alandaki potansiyelin tümüyle hayata geçirilmesi açısından çok önemli buluyorum.”

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın