Türkiye’den Blockchain Adımı!

0

Türkiye, Ulusal Blockchain Altyapısı İçin İşe Koyuldu

18 Eylül tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ni açıkladı. Söz konusu Strateji 2023 belgesinde Ulusal Blockchain Altyapısı ve Bitcoin (BTC) göndermesi dikkat çekiyor.

Sanayi ve Teknoloji Stratejisi Tanıtım Toplantısı, sanayiciler ve iş dünyası temsilcilerinin de katılımıyla MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi’nde gerçekleşti.

Varank, ihracatın teknoloji yoğunluğunun artırılmasını da önemsediklerini belirterek konuyla ilgili şunları söyledi:

“2023 yılına kadar, ülkemizde teknoloji tabanlı işlere yapılan yıllık yatırımların büyüklüğünün 5 milyar liraya ulaşmasını amaçlıyoruz. Yeni teknolojilerle birlikte akıllı ürün ve hizmetler, piyasada baskın olmaya başladı. Bu noktada Türkiye’nin, yıkıcı teknoloji alanlarında küresel ölçekte marka olacak en az 23 akıllı ürün çıkarmasını hedefliyoruz. Bunları yapacak, yenilikçi, fırsatları en iyi şekilde değerlendiren girişimcilere ihtiyacımız var.”

Yayınlanan belgede, blockchain teknolojisinin erken aşama girişim fonlamalarında yüzde 101,5’lik artışla son birkaç yılın en hızlı büyüyen teknoloji alt başlıklarından biri olduğu vurgusu dikkat çekiyor. Bakan Varank, ulusal blockchain altyapısını geliştireceklerini ve blockchain merkezli ağ oluşturulması çalışmalarını teşvik edeceklerini belirtti. Bununla birlikte kamu uygulamalarından blockchain altyapısına taşınabilir olanların tespit edilip Açık Kaynak Platformu bünyesinde projelendirileceğini bildirdi.

Temmuz ayında ” Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kripto Parasını Çıkarıyor” başlıklı haberimizde Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Kalkınma Planı’nda yer alan blockchain tabanlı bir dijital paranın merkez bankası tarafından piyasaya sürülmesi planından bahsetmiştik. Şu an ise, en yaygın kripto para birimi olan Bitcoin’in adı ilk kez 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisinde yer aldı:

“Blockchain, bitcoin gibi sanal para birimleri ile ünlenmiş olsa da, merkezi otoriteye ihtiyaç olmadan sisteme dahil olan tarafların birbirine güvenerek işlem yapabilmelerini sağlayan dağıtık bir iletişim altyapısı sunmaktadır. Bu özelliği sayesinde, akıllı sözleşmelerden, tedarik zinciri sürecinin şeffaf ve güvenilir takibine kadar birçok alanda da kullanım imkânı olan, aracıları ortadan kaldıracağı için geleceği şekillendirecek yeni iş modelleri oluşturan teknolojilerden biridir.”

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın