Türkiye’deki Kripto Düzenlemelerine İlişkin Yeni İddia: Takasbank Formülü Masada!

Kripto para düzenlemeleri bir süredir Türkiye’nin de gündeminde. Özellikle Thodex borsasında yaşanılan üzücü gelişmelerin ardından, yetkililerin yasal düzenleme konusunda harekete geçtiği biliniyor.

Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Merkez Bankası, MASAK ve SPK’nın kripto para düzenlemeleri üzerinde çalıştıklarını ve yeni düzenlemenin en kısa süre içinde hayata geçirileceğini bildirdi. Bunun yanında Bloomberg HT’de yer alan güncel bir habere göre Türkiye, Takasbank benzeri bir kurumsal yapı oluşturmak ve bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin kripto para saklama ve transfer yetkilerini sınırlandırmak istiyor. Söz konusu şirketler için önemli sermaye şartları ve bankalarla birlikte çalışmalarına yönelik düzenleme de konuşulan diğer formüller arasında.

Bloomberg HT tarafından aktarılan bilgilere göre üst düzey bir yetkili, Türkiye’nin birkaç hafta içerisinde konuyla ilgili çalışmasını sonuçlandıracağını ve dünyada kripto para piyasalarıyla ilgili regülasyonu tamamlayan ilk ülkelerden biri olacağını söyledi. Hükümetin kripto piyasasına dair hayata geçireceği düzenlemelere ilişkin şu 3 formül konuşuluyor:

  • Yetkilerin sınırlandırılması: Konuşulan ilk formül, şirketlerin kripto paraları saklama veya başka adreslere transfer etme yetkilerinin sınırlandırılması. Bu kapsamda Takasbank benzeri bir yapı oluşturulabilir. Buna göre, pazarda faaliyet gösteren şirketler sadece alım satımlara aracılık yapabilecek ancak, kullanıcıların paraları konusunda herhangi bir tasarrufta bulunamayacak.
  • Sermaye Yapısı: Hükümetin üzerinde durduğu ikinci formül şirketlerin sermaye yapılarıyla ilgili. Bu formülle düşük sermayelerle kripto para borsalarının kurulmasının önüne geçilmek isteniyor.
  • Ölçütler: Çalışmalarda üzerinde durulan üçüncü temel konu ise kripto borsa sahiplerinin taşıması gereken ölçütlerle ilgili. Bu konuda Thodex CEO’sunun lise terk olması öne çıkan bir konu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.