Türkiye’de Bir İlk Gerçekleşiyor: Takasbank’tan Blockchain Tabanlı Sistem

0

Takasbank Altın Ticareti için Blockchain Platformu BiGA’yı Tanıttı

Takasbank, fiziksel altının ticaretini daha güvenli ve verimli hale getirmek amacıyla geliştirmiş olduğu blockchain tabanlı platform BiGA’yı (Bir Gram Altın) duyurdu.

6 Eylül tarihin de yayınlanan duyuruya göre Takasbank tarafından geliştirilen bu sistemde, bundan sonraki süreçte blockchain üzerinden, dijital olarak altın transferi yapılabilecek. Bu altınların fiziki karşılıkları ise Borsa İstanbul’da yer alacak.

Takasbank yapmış olduğu duyuru da şu ifadelere yer verdi:

“Marka adı BiGA (Bir Gram Altın) Dijital Altın olan AR-GE projemiz hedeflenen başarı kriterleri kapsamında tamamlanmıştır. BiGA – fiziksel dayanağı olan, regülasyona uyumlu, maksimum gizlilik ve güvenlik sağlayan blockchain tabanlı altın transfer altyapı platformudur. “

BiGA, altın ile aynı fiyattan işlem görecek. BiGA’nın birim fiyatı, adından da anlaşılacağı üzere bir gram altın olarak belirlendi.

Projeye Dahil Diğer Bankalar

2018 yılında başladığı belirtilen proje kapsamında Takasbank’ın Altın Transfer Sistemi üyesi bankalardan Albaraka Türk, Garanti BBVA, Kuveyt Türk, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ile ortaklaşa testler gerçekleştirildi.

Proje hakkında edinilen başka bir bilgiye göre, BiGA projesinin daha sonraki aşamalarında e-ticaret ve benzeri işlemler için bir ödeme yöntemi olarak son kullanıcıyla da bankalar yoluyla paylaşılması planlanıyor.

Takasbank 1988 yılından bu yana takas ve saklama hizmetleri sunuyor. Merkezi Takas Kuruluşu, Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemi ve Yatırım Bankası gibi lisanslarla faaliyet gösteren banka, Türkiye’de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gözetiminde çalışıyor.

BiGA Projesi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için hazırlanan rapora https://biga.takasbank.com.tr üzerinden erişim sağlanabilmektedir.

Blockchain teknolojisinin ülkemizde benimsenmesi ve bu tarz ortak projeler yapılması, gelecek diğer projeler için bizleri heyecanlandırıyor. Umuyoruz ki bu önemli adımlar diğer kuruluşlara öncülük eder.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın