Türk Kripto Para Yatırımcısı: Hesabım Saldırıya Uğradı, 1 Milyon Türk Lirası Kaybettim!

Kripto paralar zamanla daha yaygın hale gelmeye devam ederken bir yandan da dijital sistemlerin güvenlik sorunları artıyor. Bugün gündeme gelen bir siber saldırı vakası da yatırımcıların güvenlik konusunda dikkatli olması gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

Kayıtlı yazarların yorumlarını paylaşmasına olanak sağlayan Ekşi Sözlük platformundaki bir kullanıcı, “14 mayıs 2021 binance’da 1 milyon tl hacklenmesi” başlığı altında yaşadığı siber saldırıyı anlattı. Söz konusu kişi Binance borsasındaki 131.000 usdt’sinin siber saldırı sebebiyle çalındığını söyledi. Kullanıcının iddiasına göre saldırıyı gerçekleştiren bir çinli/rus/kazak hack’er. Saldırıya uğrayan kişi yaşadıklarını şu sözlerle dile getirdi:

“Gmail hesabıma girilmiş, sonra binance’a bağlı google authenticator resetlenmiş. Sonrasında binance’a bağlı cep telefonum +75’li (kazakistan) bir telefon olarak değiştirilmiş. Bilgisayarıma indirdiğim bir trojan virüslü dosyadan takip edilerek yapıldığını düşünüyorum. Ben sabah 6’da uyanınca gelen sms’den öğrendim.”

Büyük bir kayıp yaşayan kullanıcı yatırımcıları şu tavsiyelerde bulundu:

“Neden bunları yazıyorum. Binance sms 2fa, google auth, gmail, gmail 2fa falan güvenmemek lazım diye anlatıyorum. […] Yerli bir borsada olsa belki telefon falan gelirdi. Sessiz sakin telefon falan gelmeden gitti. Kriptoya vergi falan haberleri olmasa belki bankaya çekerdim. Dikkat ettiyseniz para usdt’de bitcoin’de falan değil. Paranız varsa sms’miş, 2fa’ymış güvenmeyin arkadaşlar, ben yandım sizler yanmayın.”

Paylaşımın doğruluğundan emin olmayan birçok kişi var. Fakat olayın gerçekleşip gerçekleşmemesinden ziyade yatırımcıların bu gibi durumları göz ardı etmemesi gerek. Dijital paralar ya da blockchain geleceğin teknolojileri olabilir. Bununla birlikte artan benimsenme ile bilgisayar korsanlarının kripto para piyasasındaki faaliyetleri de artış gösteriyor. Büyük borsalar bile bütün önlemlere rağmen, saldırıya uğrayabiliyor. Piyasanın henüz olgunlaşma evresinde olması, yatırımcıların bu gibi konularda daha dikkatli davranmasını gerektiriyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.