Tunus Kendi Dijital Parasını Resmen Başlattı!

0
480

Kripto para sektörünün tanınırlılığının artmasıyla ülkelerin sektöre olan ilgisi de arttı. ‘Kendi dijital parasını çıkarıyor’ başlıklı haberleri sık sık duymaya başladık. En dikkatleri çeken ülke ise Çin oldu. En popüler kripto para birimi Bitcoin’e karşı olumlu bir tavır sergilemiyor olsa da Çin kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor. Aynı zaman da ülkemizde de 2020 yılı içerisinde yerli dijital paranın testlerine başlanacak. Türkiye, kendi dijital parasını piyasaya sürme planı olan en güncel ülkeydi bu ülkelere bir yenisi daha eklendi.

Tunus Merkez Bankası tarafından Rusya ile işbirliği yapılarak bir dijital paranın piyasaya sürüldüğü bilgisi paylaşıldı. Rusya’da faaliyette olan bir Blockchain şirketi ile ortaklık yapıldı. Edinilen bilgilere göre dijital para, Universa Blockchain’in hazırladığı bir platform aracılığıyla oluşturuldu.

E-dinar isimli dijital para, Tunus’un Forex Kulübü’ndeki test formunda resmen başlatıldı. Merkez Bankası Başkanı Marouane El Abassi ve Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında bir dinar sembolik olarak transfer edildi.

Bu dijital para tüketicilere Tunus’ta kurulacak iki bin kiosk aracılığıyla verilecek. Kiosk üzerinden, bir tarayıcı uygulaması veya gelecekte bir mobil uygulama aracılığıyla dijital cüzdanınıza para eklenilebilecek.

Tunus’un kendi dijital parasını oluşturma sebebi ülkedeki dolar durumu ve dış paralara olan ihtiyaç. Dijital para geliştirerek ülkenin kendi içerisinde bir ticaret sistemi geliştirmesi planlanıyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın