Timothy Peterson: Sadece 14 Milyon Bitcoin Dolaşımda Olacak!

Kaç Bitcoin’in sonsuza kadar kaybedilebileceği sorusu, Cane Island Alternative Advisors’tan Timothy Peterson tarafından yanıtlandı. Peterson analizini twitter üzerinden paylaştı ve Halving etkinliğinden sonra günlük olarak yaklaşık 900 BTC oluşturulduğunu açıkladı. Aynı zaman diliminde yaklaşık 1.500 BTC sonsuza kadar kaybediliyor. Bu nedenle, Bitcoin arzı aslında daralmakta ve büyümemekte. Peterson, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Her gün 9.000.000 dolar değerinde yaklaşık 900 yeni Bitcoin yaratılıyor. Her gün 15.000.000 dolar değerinde yaklaşık 1.500 bitcoin sonsuza kadar kaybediliyor. Arz küçülüyor, büyümüyor.”

Dolaşımda Asla 14 Milyondan Fazla Bitcoin Olmayacak

Peterson tweet’te ayrıca ‘Asla 14 Milyon Bitcoin’den Fazla Olmayacak’ başlıklı bir makalenin yer aldığı araştırma notlarını da paylaştı. Başlıktan da anlaşılacağı üzere, araştırma makalesi, gerçek sayılar ve bireylerin neden Bitcoin’lerini kaybettiklerini belirterek şimdiye kadar kaç Bitcoin’in kaybolduğu sorusunu yanıtlıyor. Peterson’a göre, Bitcoin’ler şu şekillerde kaybediliyor:

  • Bilgisayar donanımının yanlışlıkla kaybedilmesi (atılması)
  • Özel anahtarların yanlış yerleştirilmesi veya tamamen kaybedilmesi, örneğin Elon Musk
  • Bitcoin sahibinin BTC’yi bir sonraki akrabasına geçirme süreci olmadan ölümü, örneğin XRP’de 500 Milyon Doların üzerinde tutan Mathew Mellon
  • Yanlış adrese gönderme ve adrese erişememe, örneğin, BTC’yi çok fazla Bitcoin içeren hareketsiz bir adrese ödüllendirme umuduyla gönderen kullanıcılar. Bazıları, uyuyan bir balina adresine küçük miktarlarda BTC ‘bağışlayarak’, sahibinin bir gün onları güzel bir ödeme ile ödüllendireceğini umuyor. Peterson uygulamayı bir dilek kuyusuna benzetiyor.

Özetle, yalnızca 21 Milyon Bitcoin çıkarılacağı fikri, BTC’nin sınırlı bir arzı olduğunu söylemek için yeterli. Timothy Peterson, yıllar içinde milyonlarca BTC kaybı nedeniyle yalnızca 14 Milyon Bitcoin’in dolaşımda olacağına işaret ederek bu sınırlılık fikrini revize etti. Bu yeni bilgilerle, yatırımcılar ve tüccarlar artık Bitcoin kıtlığı fikrini, asla dolaşımda olmayacak 7 Milyon BTC’ye özel bir vurgu yaparak gözden geçirebilirler.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.