Timothy Peterson: Sadece 14 Milyon Bitcoin Dolaşımda Olacak!

0
262

Kaç Bitcoin’in sonsuza kadar kaybedilebileceği sorusu, Cane Island Alternative Advisors’tan Timothy Peterson tarafından yanıtlandı. Peterson analizini twitter üzerinden paylaştı ve Halving etkinliğinden sonra günlük olarak yaklaşık 900 BTC oluşturulduğunu açıkladı. Aynı zaman diliminde yaklaşık 1.500 BTC sonsuza kadar kaybediliyor. Bu nedenle, Bitcoin arzı aslında daralmakta ve büyümemekte. Peterson, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Her gün 9.000.000 dolar değerinde yaklaşık 900 yeni Bitcoin yaratılıyor. Her gün 15.000.000 dolar değerinde yaklaşık 1.500 bitcoin sonsuza kadar kaybediliyor. Arz küçülüyor, büyümüyor.”

Dolaşımda Asla 14 Milyondan Fazla Bitcoin Olmayacak

Peterson tweet’te ayrıca ‘Asla 14 Milyon Bitcoin’den Fazla Olmayacak’ başlıklı bir makalenin yer aldığı araştırma notlarını da paylaştı. Başlıktan da anlaşılacağı üzere, araştırma makalesi, gerçek sayılar ve bireylerin neden Bitcoin’lerini kaybettiklerini belirterek şimdiye kadar kaç Bitcoin’in kaybolduğu sorusunu yanıtlıyor. Peterson’a göre, Bitcoin’ler şu şekillerde kaybediliyor:

  • Bilgisayar donanımının yanlışlıkla kaybedilmesi (atılması)
  • Özel anahtarların yanlış yerleştirilmesi veya tamamen kaybedilmesi, örneğin Elon Musk
  • Bitcoin sahibinin BTC’yi bir sonraki akrabasına geçirme süreci olmadan ölümü, örneğin XRP’de 500 Milyon Doların üzerinde tutan Mathew Mellon
  • Yanlış adrese gönderme ve adrese erişememe, örneğin, BTC’yi çok fazla Bitcoin içeren hareketsiz bir adrese ödüllendirme umuduyla gönderen kullanıcılar. Bazıları, uyuyan bir balina adresine küçük miktarlarda BTC ‘bağışlayarak’, sahibinin bir gün onları güzel bir ödeme ile ödüllendireceğini umuyor. Peterson uygulamayı bir dilek kuyusuna benzetiyor.

Özetle, yalnızca 21 Milyon Bitcoin çıkarılacağı fikri, BTC’nin sınırlı bir arzı olduğunu söylemek için yeterli. Timothy Peterson, yıllar içinde milyonlarca BTC kaybı nedeniyle yalnızca 14 Milyon Bitcoin’in dolaşımda olacağına işaret ederek bu sınırlılık fikrini revize etti. Bu yeni bilgilerle, yatırımcılar ve tüccarlar artık Bitcoin kıtlığı fikrini, asla dolaşımda olmayacak 7 Milyon BTC’ye özel bir vurgu yaparak gözden geçirebilirler.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın