Theta Nedir? THETA Token Nedir? THETA Hakkında Detaylı Rehber!

0

Theta Nedir?

Theta, merkezi olmayan bir video streaming platformunu çalıştırmak için global bir bilgisayar ağını teşvik etmeyi amaçlayan bir yazılımdır.

Günümüzde, bir web sitesine erişmek isteyen kullanıcıları coğrafi olarak kendilerine en yakın yerde konumlanmış sunuculara yönlendiren ve bu sunucular üzerinden hizmet almalarını sağlayan içerik dağıtım ağları yani CDN’ler, video akışı içeriğini “son kullanıcı”lara sunmak için ücret almaktadır. Mevcut CDN’ler, konumları nedeniyle kısıtlı oldukları için, artan yüksek kaliteli stream’lere ayak uyduramamaktadır.

Bu problemin farkında olan Theta, küresel kullanıcı havuzunun yedek bant genişliğini ve bilgi işlem kaynaklarını sunarak videoları yayınlamasına izin veriyor ve bunu yaptıkları için onları ödüllendiriyor. Daha fazla kullanıcı Theta ağına katıldıkça, daha fazla bant genişliği kullanılabiliyor ve böylece ağdaki videoların akış kalitesi artıyor.

İşlemleri kendi blockchaininde yürütmenin merkezinde yer alan Theta, protokol değişikliklerini oylamak için THETA coin ve işlemleri gerçekleştirmek için TFUEL olmak üzere iki yerel kripto para birimi kullanıyor.

Açık kaynaklı bir yazılım olan Theta, bu durumun, herhangi birinin Theta yazılımı üzerinde yeni uygulamalar ve hizmetler yaratma potansiyelini artırdığını iddia etmektedir.

Theta Network, YouTube veya Twitch gibi işletmeler için sadece adem-i merkeziyetçi değil aynı zamanda, çok daha ucuz olan yeni altyapı sağlamaya çalışıyor.

Theta’nın Kurucusu Kimdir?

Theta, 2017 yılında mobil oyun ve çevrim içi reklamcılık alanında girişimler yapan Mitch Liu ve daha önce VR streaming teknolojileri üzerinde çalışan Jieyi Long tarafından kuruldu, 2018 yılında düzenlenen 20 milyon dolarlık özel token satışının ardından 2018’de piyasaya girmiştir.

Projenin arkasında San Francisco merkezli firma Theta Labs Var

Theta’nın danışmanlar kurulu arasında özellikle YouTube kurucu ortağı Steve Chen, Twitch kurucu ortağı Justin Kana ve Verizon’dan üst düzey yöneticiler Rakuten Viki ve CJ Hello yer alıyor. Yatırımcıları arasında ise Samsung ve Sony İnovasyon Fonu’nun yanı sıra bir dizi VC firması yer almaktadır.

Theta Blockchain’in Avantajları

Theta kullanıcıları, video içeriği ve veri dağıtımı için küresel bir altyapıya erişimin keyfini çıkarır. Bu açık kaynaklı proje kullanıcılarına; TV / filmler, espor, müzik, eğitim, kurumsal konferans, peer to peer streaming ve başka bir çok içerik sağlar.

Birlikte Çalışabilirlik

Theta ağının bir diğer önemli yararı, genişletilebilirliği ve birlikte çalışabilirliğidir. Ağ, dikey merkezi olmayan uygulamaların (Dapp) oluşturulmasını destekler. Bu uygulamalar platformun üzerinde yaşar ve güçlü teknik araç setinden yararlanır. Ağda başlatılan ilk DApp SLIVER.tv idi.

Theta Nasıl Çalışır?

Theta, üç grup katılımcı tarafından desteklenen bir ağdır:

Kurumsal Doğrulayıcı Node: Ağdaki işlemleri işleme hakkı için THETA token’larını stake eden şirketler. Geçerli Doğrulayıcı Node’lar arasında Google ve Samsung bulunur.

Koruyucu Node: Kurumsal Doğrulayıcı Node’lar tarafından önerilen işlem bloklarının doğru olmasını sağlamak için çalışan kullanıcılar.

Edge Node: TFUEL karşılığında bant genişliğini paylaşan veya video akışlarını Theta ağı üzerinden aktaran kullanıcılar.

Theta ağı, geliştiricilerin blockchainin üzerine merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına da olanak tanır. Örnekler arasında telif hakkı dağıtım uygulamaları ve kitle fonlaması mekanizmaları yer alır.

Theta ağı kullanıcıları, THETA ve TFUEL token’larını tutmak veya hisse almak için resmi Theta Cüzdan uygulamasını da indirebilirler.

Theta ayrıca, içerik görüntüleyenlerin ve içerik oluşturucuların resmi cüzdan uygulaması aracılığıyla THETA gönderip almalarına olanak tanıyan video akışı(streaming) amacıyla bir mikro ödeme sistemi de oluşturmuştur.

Değiştirilmiş Bizans Hata Toleransı (BFT)

Theta’nın merkezinde, Theta Network’ü çalıştıran ve dağıtılmış bilgisayar ağını senkronize halde tutan bir Proof of Stake (PoS) yönetişim mekanizması olan değiştirilmiş BFT bulunur.

Özellikle, küçük bir node grubu “Doğrulayıcı komite” görevi görür. Bu node’lar ilk onayı verdikten sonra, “Koruyucu Havuz” olarak bilinen binlerce node’dan oluşan çok daha büyük bir grup, işlemleri tam olarak doğrular ve bunları blockhaine ekler. Bu mekanizma Theta’ya yüksek işlem hacmi sağlar.

Theta’nın fikir birliği mekanizması, hem Doğrulayıcı hem de Koruyucu node’ların fikir birliği mekanizmasına katılarak protokole ekstra bir güvenlik düzeyi katması açısından geleneksel PoS’den farklıdır.

Bu nodelar, blockchaini güçlendirmeye, blok üretmeye ve değişiklikleri oylamaya yardımcı olmak için THETA tokenlerini stake etmelilerdir. Doğrulayıcı node’ların minimum 10.000.000 THETA stake etmesi gerekirken, Koruyucu node’lar için bu sayı sadece 100.000 THETA’dır. Oylama gücü de stake edilen THETA miktarına göre belirlenir.

Theta Blockchain

Theta blockchaşb şu anda merkezi olmayan video akışı ve dağıtımı için uçtan uca tek altyapıdır. Blockchainin tasarımı bu bağlamda maksimum işlevselliğe izin verir. Bu yaklaşım, video platformlarının içerik dağıtım ağı (CDN) maliyetlerini önemli ölçüde azaltmasına olanak tanır.

THETA Token

THETA, Theta Network’ü destekleyen kripto para birimidir, Doğrulayıcı veya Koruyucu node olmak isteyenler tarafından stake edilebilir.

THETA token, ağın yönetim token’ıdır. THETA’nın; node’ların işlemleri doğrulamasına, blok oluşturmasına, ağ değişikliklerinde protokolün yönetimine katılmalarına ve ödül olarak TFUEL kazanmalarına izin vermek gibi bir dizi işlevi vardır.

THETA’nın arzı sınırlıdır ve şu anda dolaşımda 1.000.000.000 THETA token’ı var, bu aynı zamanda platformun vermeyi planladığı toplam token miktarıdır.

TFUEL Token

TFUEL token’ları, Theta ekosistemindeki yardımcı token’dır. Bu token’lar, ağ içinde birçok amaca hizmet eder.  TFUEL, kullanıcıların bir video akışını paylaştıkları için Edge Node’lara ödeme yapması gibi işlemlerin ücretini ödemek için, mikro ödeme para birimi olarak kullanılır. Ayrıca Theta Network’te yeni bir uygulama yayınlamak isteyen geliştiriciler, akıllı sözleşmelerinin dağıtımı ve işlemleri için TFUEL kullanırlar.

Theta.tv

Theta.tv, ağın ana akış hizmetidir. Kullanıcılar videolarını buradan görüntüleyebilir ve yayınlayabilir. Bu Dapp gelecekteki Samsung Galaxy telefonlarına dahil edilmek üzere ayarlandı. Entegrasyon, Theta yazılımını 75 milyon mevcut cihaza yerleştirecek. Sonuç olarak, bu hareketin Theta’ya dünya çapında ilerleyen bir kullanıcı tabanı sağlayacağı düşünülüyor.

Neden THETA Kullanılıyor?

Theta, videoları ve onların karşılığında kullanılan para sistemi üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak isteyen aktif içerik oluşturucuların ilgisini çekebilir.

Yatırımcılar, video akış paylaşım platformlarının geleceğine inanmaları durumunda portföylerine THETA eklemek isteyebilirler.

Bununla birlikte, diğer birçok blockchain projesinin aksine, yazımızda da bahsettiğimiz gibi Theta’nın danışman kadrosunda oldukça yüksek profilli kişiler vardır.  Bu nedenle, projesinin doğası ve çözdüğü gerçek hayat sorunu göz önüne alındığında, birçok kişi Theta’nın diğer birçok altcoin’den çok daha uzun vadeli potansiyele sahip olduğunu düşünüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın