Nisan 1, 2022

The Bored Ape Discord Kanalına Saldırı: “NFT’ler Çalındı!”

The Bored Ape Discord kanalına gerçekleştirilen koordineli bir saldırı sonrası Mutant Ape Yacht Club dahil olmak üzere birçok kullanıcı NFT’lerini kaybettiğini açıkladı.

BAYC’nin resmi Discord kanalı, kullanıcıları Bored Ape koleksiyonundan sahte NFT’ler basmaya kandıran kötü bir araç ile saldırıya uğradı.

BAYC’nin resmi Twitter hesabı konuya ilişkin şu sözleri aktardı:

“Şu anda herhangi bir Discord kanalı üzerinden herhangi bir şey basmayın! Discord’umuzdaki bir oltalama saldırısı güvenliği ihlal etti. Durumu anında tespit ettik ancak bunun farkında olmanız gerektiğiniz düşündük. Herhangi bir 1 Nisans şakası, gizli basmalar ya da airdrop’lar gerçekleştirmiyoruz. Saldırılar koordine bir şekilde gerçekleşiyor ve diğer kanalları da kapsıyor.”

Ana sorun, kullanıcıları doğrulamak ve kanal bildirimlerini iletmek için kullanılan bilet aracının güvenliğinin ihlal edilmiş olmasıydı. Güvenliği ihlal edilmiş bu bağlantılara tıklayan kullanıcılar, cüzdanlarının ayrıntılarını ve NFT’lerini çalabilecek yasa dışı bir komut dosyasına yönlendirecek şekilde kodlanmış.

Yalnızca BAYC Discord sunucusu değil, aynı aracı kullanan Doodles, Shamanzs ve Nyoki gibi diğer sunucular da benzer kimlik avı saldırılarına maruz kaldı.

Saldırının ardından sunucular yeni üye alımına kapatıldı. Blockchain güvenlik kuruluşu PeckShield’e göre, saldırganlar Mutant Ape Yacht Club #8662 NFT’yi çalmayı başardılar.

Ayrıca Tayvanlı pop şarkıcısı Jay Chou’nun doodle koleksiyonundan bir BAYC #3738, bir MAYC ve iki NFTS de çalındı.

NFT Hırsızlığı Artışta!

NFT hırsızlığı son dönemde artışta ve bu konuda önemli bir açık var çünkü kullanıcının tek bir tıklaması ile tüm cüzdanın yağmalanması an meselesi. Saldırganlar birbiri ardına yatırımcıları kandırmanın ve varlıklarını ele geçirmenin yollarını yeniden keşfediyor.

Tüm NFT’ler ve Metaverse dünyası revaçtayken, dolandırıcılar dolandırıcılık saldırıları yoluyla NFT’leri biriktirerek çantalarını güvenceye almaya çalışıyorlar. Kullanıcılar, özellikle cüzdanlarını güvenilmez kaynaklara bağlarken ve güvenli olmayan bağlantılara tıklarken mümkün olan her şekilde dikkatli olmalıdır.

Kaynak : Watcher.guru


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.