Tether, ABD Yasalarını Çiğniyor Olabilir mi?

Washington Post tarafından bugün yayınlanan bir habere göre, dünyanın en büyük stabilcoin ihraççısı Tether, ABD Hazine Bakanlığı’nın kripto işlemi gizlilik karıştırıcısı Tornado Cash’e yönelik yaptırımlarına uymuyor olabileceğini iddia etti.

Paylaşılan haber, Hong Kong merkezli Tether’in Tornado Cash ile ilişkili herhangi bir hesabı kara listeye almadığını belirten kripto istihbarat firması Dune Analytics verilerine atıfta bulunuyor.

Tether’in Baş Teknoloji Sorumlusu Paolo Ardoino ise Tether’in henüz ABD yetkilileri veya kolluk kuvvetleri tarafından Tornado Cash ile işlemlerin dondurulması talep almadığını belirterek, konuya açıklık getirdi.

Ardoino, Tether’in “normalde ABD makamlarından gelen taleplere uyduğunu” ve ABD Hazine Bakanlığı yaptırımlarını “dünya standartlarında uyum programının bir parçası olarak” gördüğünü de sözlerine ekledi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, bu ayın başında ABD Hazine Bakanlığı, Tornado Cash’e karşı yaptırımlar açıklamış ve suçluların gizlilik karıştırıcısı platformu “2019’da oluşturulmasından bu yana 7 milyar dolardan fazla sanal para birimini aklamak için” kullandıkları için önlemler aldığını duyurmuştu.

Elliptic’in blockchain verilerine göre, 7 milyar dolar, gizlilik aracından geçen toplam fon miktarı iken, sadece 1,5 milyar dolar yasa dışı olarak elde edilen parayı kapsıyor.

ABD başta olmak üzere birçok ülkeden farklı isimleri yaptırımlara karşı çıktı. Dijital haklar aktivisti grubu Electronic Frontier Foundation (EFF), “derinden endişeli” olduğunu açıklarken, kar amacı gütmeyen Coin Center, “bir mahkeme mücadelesini araştırdığını” açıklamıştı.

Kripto borsası Kraken’in CEO’su Jesse Powell ise geçen hafta yaptırımları “anayasaya aykırı” olarak nitelendirenler arasına katıldı.

ABD’nin Tornado Cash’e yönelik yaptırımları açıklamasından beş gün sonra, Hollanda’nın Mali Bilgi ve Soruşturma Servisi (FIOD), “şüpheli” bir Tornado Cash geliştiricisini tutukladığını duyurdu. Kripto hayranları ve gizlilik savunucuları, tutuklamayı kodlayıcılara savaş ilanı olarak nitelendirdi. Söz konusu hareket ABD ile bağlantılı görünse de tutuklamanın bu haberlerle bir alakası ve bağlantısı olmadığı açıklandı.

Basında yer alan haberlerde zanlının 29 yaşındaki Alexey Pertsev olup olmadığını yetkililer tarafından reddedildi, ancak bir geliştirici “yalnızca suç işlemek amacıyla” kod yazarsa, kodlamanın “cezalandırılabileceğini” söyledi.

Kaynak : Decrypt


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.