Tesla Hisseleri Ocak Zirvesinden Beri Neredeyse %40 Düştü! Düşüşün BTC Kararıyla İlgisi Var Mı?

Tesla hisseleri Ocak ayındaki yüksek fiyat seviyesinden bu yana neredeyse yüzde kırk düştü. Hisseler Elon Musk’ın, şirketin Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmeyi bıraktığını söylemesinin ardından aşağıya düşmeye devam etti.

Compound Capital Advisors’ın kurucusu ve başkanı Charlie Bilello, Tesla hisselerinin 26 Ocak’ta ulaşılan 883 dolarlık zirveden bu zamana kadar yüzde 36 düştüğünü tweetledi.

Tesla Yüzde 36 Düştü: BTC Kararı Yüzünden Mi?

Tesla hisselerinin yaşadığı hem ocak zirvesi hem de şu anki kademeli düşüş, Elon Musk’ın Twitter hesabında Bitcoin ile ilgili duyurularını yaptığı tarihlere yakın duruyor.

Bilello, Tesla’nın hisse fiyatının; kripto para birimi piyasası da dahil olmak üzere bütün piyasaların çöktüğü, petrolün sıfırın altına düştüğü ve Bitcoin’in 24 saatte piyasa değerinin %50’sini kaybederek 4.000 dolara ulaştığı geçen yılın Mart ayından bu yana, ilk kez 200 günlük MA’nın altına düştüğünü gösteren bir tablo paylaştı.

Bu Kara Perşembe, Çin’de ortaya çıkan, dünya çapında ekonomik durgunluğa neden olan ve ardından çok sayıda uzun karantinanın da beraberinde geldiği salgının bir parçasıydı.

Bu gelişmelere rağmen Tesla yükselmeye başlamış ve 29 Ocak’ta Elon Musk, Twitter biyografisinde Bitcoin’i etiketlediğinde ve ertesi gün Bitcoin destekçisi olduğunu ilan ettiğinde Tesla, hisse değerinde kayda değer bir artış yaşadı.

Ancak o zamandan beri fiyat düşüyor. Şu anda, TSLA, 571 dolardan el değiştiriyor.

Tesla, PoW Bitcoin’i PoW DOGE İle Mi Değiştirecek?

Perşembe günü Elon Musk, şirketin araçları için ödeme olarak Bitcoin’i kabul etmeyi durdurduğunu tweetledi. Bu, Bitcoin’i 45.700 dolar seviyesine kadar itti.

Aynı zamanda, bazı kripto hayranları şirketin en yeni ürünü Cybertruck için siparişlerini iptal etmeye başladı. Diğerleri de yatırımcıları Tesla’nın ürünlerinin boykot etmeye çağırdı.

Musk’ın Bitcoin’i kabul etmeyi bırakmasının nedeni, madenciler tarafından kullanılan enerjiyi üretmek için petrol ve kömürden yararlanılması ve bunların bıraktıkları büyük karbon ayak izinden kaynaklanıyordu.

Ancak Musk geçtiğimiz günlerde Twitter’da bir anket yaptı ve takipçilerine Tesla’nın en sevdiği dijital varlık olan Dogecoin’i kabul etmesini isteyip istemediklerini sordu. Bu, Tesla’nın Bitcoin’i kabul etmekten vazgeçmesinden önceydi.

İnsanları şaşırtan ise; her iki kripto para biriminin de Proof of Work (PoW) konsensüs protokolü üzerinde çalışıyor olması ve madenciliği için fosil yakıt kullanımı gerekmesidir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.