Teknoloji Devi Tencent, Blockchain de Dahil Olmak Üzere 70 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Çin’in en büyük ve global markalarından biri olan Tencent şirketinin, teknoloji odaklı yenilikler ve operasyonlara yönelik gelişmeler için Blockchain ve yapay zeka gibi alanlara 70 milyar dolar yatırım yapmayı planladıkları bildirildi.

İngiliz haber ajansı Reuters’in haberine göre, Tencent teknolojik geliştirmelere milyarlarca dolar yatırım yapmayı hedefliyor. Çin’in teknoloji devi Tencent Holdings yaptığı açıklamada önümüzdeki beş yılda bulut bilişim teknolojileri, yapay zeka, blockchain ve siber güvenlik dahil olmak üzere teknoloji altyapısına 500 milyar yuan (70 milyar $) yatırım yapacaklar.

Tencent, Çin’de yaygın olarak kullanılan ve birçok amaca hizmet eden mesajlaşma uygulamasının da sahibi.

COVID-19 salgını sonrası kullanıcıların artan ihtiyaçları nedeniyle bulut sistemlerinde birçok sorun çıkması, alınan yatırım kararlarında etkili olduğu görülüyor. Tencent üst düzey yöneticilerinden Dowson Tong, yatırım yapılan blockchain, sunucular, büyük veri merkezleri, süper bilgisayar merkezleri, 5G ağları yaşanan sorunların çözümü için kaçınılmaz olduğu söyledi. Yatırımların ne kadarlık bir bölümünün Blockchain alanına olacağı açıklamalar arasında yer almadı.

Tencent, uzun zamandır blockchain teknolojisi üzerinde çalışmalar yapıyordu. Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) destekli bir fatura ödeme sistemi de başlatmışlardı. Bununla beraber yeni bir “Blockchain Tabanlı Sanal Banka” projesi için Hong Kong’lu yetkililerden de onay almışlardı.

Tencent, bu tür büyük yatırımlar için ilk örnek değil. Çin’deki çok uluslu şirketler bu tür teknolojik yatırım planları yapmaya başlamışlardı. Örneğin Alibaba, geçtiğimiz ay bulut sistemleri konusunda 3 yıl süreyle 200 milyar Yuan (yaklaşık 28 milyar dolar) yatırım yapacaklarını açıklamışlardı.

Ayrıca yatırım açıklamalarının ardından Tencent şirket hisselerinde %2.5 yükselme gözlemlendi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.