TBMM Sağlık Komisyonu Başkanından COVID-19 Önlemi: Dijital Para Kullanalım

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü, pek çok alışkanlığımızın değişmesine sebep oldu. Bu alışkanlıklar arasında geleneksel para kullanımı da yer aldı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından gündeme gelen “nakit para uyarısı” dijital paralara yönelim sağladı. DSÖ geçtiğimiz dönemde kağıt ve bozuk paralardan yayılabilecek bakteri ve virüslere karşı tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti ve hatta mümkün olduğu taktirde ödemelerin temassız teknolojisiyle yapılması konusunda uyarıda bulundu. Buna karşılık Türkiye’den de TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ’dan konuyla ilgili bir öneri geldi.

COVID-19 salgınına yakalanan milletvekili sayısı 80’i geçince Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yeni önlemler gündeme geldi. TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, geçtiğimiz gün mecliste koronavirüse karşı dijital para kullanılması önerisinde bulundu. Hürriyet’ten Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre Akdağ, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Dijital para kullanalım, mümkün olduğu kadar parayla bulaşmayı önlemek için. HES kodu milletvekilleri için de kullanılsın. Milletvekillerinin dokunulmazlığı olduğu için kimse dokunamıyor ama en azından milletvekiline bildirilmesi lazım.”

COVID-19 ve Dijital Para Kullanımı

Salgın sırasında hepimiz nakit kullanımının tehlikeli olabileceğini ve virüsün yayılmasına nasıl katkıda bulunabileceğini öğrendik. Çin, koronavirüsü duymadan önce 2019’da dijital devlet para birimi (CBDC) üzerinde çalışmaya başlayan ilk ülke oldu. Şimdilerde ise birçok ülke CBDC’ler ile ilgili çalışmalarını hızlandırdı.

Birçok merkez bankası yetkilisi zaten COVID-19’un yayılmasında kağıt paranın bir risk potansiyeline sahip olduğunu vurgulamıştı. Bu durum beraberinde dijital paraya doğru sadece bir katalizör etkisi oluşturdu. Deutsche Bank’ın geçmiş dönemde yaptığı bir araştırmaya göre, gelişmiş ekonomilerdeki vatandaşların üçte biri nakitlerin en sevdikleri ödeme yöntemi olduğunu söylüyor ve yarısından fazlası paranın her zaman etrafta olacağına inanıyor. Ancak, birçok işletmeyi kağıt parayı reddetmeye iten COVID-19 krizi, bu insanların dijital para birimlerindeki değeri görmelerine yardımcı olabilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.