Şu Anda Kripto Alanındaki En Büyük 5 Sorun

Kripto piyasası 2021’deki en büyük düzeltmeye devam ediyor. Kripto dünyasında sert düzeltmeler alışılmış bir durum olsa da, bu özel düzeltmeyi öncekilerden ayıran ve kripto alanındaki daha geniş sorunlara işaret eden birkaç faktör var.

Rehber İçeriği

1. İşlevsiz Coin’ler Yaygınlaştı

Birçok yeni kripto para birimi gerçekten kripto dünyasına eşsiz bir şeyler katıyor ve bol miktarda araştırma ve geliştirme ile destekleniyor.

Bununla birlikte herkes kripto pastasından bir parça almak istiyor ve Chainlink (LINK) veya Cardano (ADA) gibi her donanımlı kripto para için, Dogecoin veya Safemoon gibi gerçek kullanım durumları olmayan veya açıkça bir şaka olarak yaratılmış bir kripto para birimi ordusu var. Yatırımcılar tehlikeli kriptolara yatırım yaparak çok şey kaybetmekle kalmıyor, bu kripto paraların birçoğu genel olarak kripto para birimlerine olan güven seviyesini düşürüyor.

2. Yeni Kripto Trader’ları Araştırma Yapmadan Kripto Alanına Giriyor

Kendi Araştırmanızı Yapın (DYOR) ilkesinin sağduyudan çok önemli hale geldiği bir pazarda, birçok yatırımcı hemen kripto dünyasına giriyor ve Twitter’da duydukları en son kripto parayı satın alıyor. Bir yatırım veya ticaret stratejisinin planlanması bir yana, genellikle belirli bir coin’in ardındaki projeyi bile bilmiyor gibi görünüyorlar.

Kripto alanına dahil olmanın heyecanı, hızlı kazanç arzusu ve belki de kaçırma korkusu birleştiğinde, bu durum bazı insanların belirli bir kripto para birimini yüksek fiyatlarda almalarına sebep oluyor. Belki biraz araştırma, fiyat tablosuna hızlı bir bakış, bir düzeltmenin yakın olabileceğini gösterebilirdi.

3. Bazı Kişiler Tek Bir Tweet’leri İle % 25 Fiyat Dalgalanmasına Neden Olabiliyor

Bazı “eksantrik milyarderlerin” popülaritesi, halkın kripto para birimleri hakkındaki farkındalığı açısından kesinlikle çok şey kattı. Bununla birlikte, hayranlarının onlara duydukları saygı, aynı hayranların Twitter gibi sosyal platformlarda ünlülerin faaliyetlerine dayanarak kendi kripto pozisyonlarında keskin dönüşler yapmasına da yol açabilir.

Bu tür bir etki, Dogecoin (DOGE) örneğinde olduğu gibi, yalnızca popüler bir destekçi tarafından bahsedildiği için belirli coin’lerin fiyatının pump’lanmasına neden olur.

İki sonuç göze çarpıyor: Bir yandan, eğitimsiz perakende yatırımcılar, sadece coin etrafındaki ilgiyi ve sosyal medya gürültüsünü takip ederek kriptolarıyla ilgili yanlış kararlar verebiliyor. Öte yandan, belirli bir etkileyicinin belirli kriptoların fiyat oynaklığı üzerindeki kontrolü, genel piyasa için olmasa da onları kurumsal yatırımcılar için daha az çekici kılıyor.

4. Bitcoin Madencilik Gücünün % 60’ından Fazlası Hala Çin Tarafından Kontrol Ediliyor

Bitcoin şu anda büyük tesislerde çıkarılıyor, çünkü zorluk arttıkça süreci küçük madencilik teçhizatlarıyla idare edilemiyor. Pek çok Çinli girişimci, dijital altını çıkararak ve komplekslerini genişleterek servet kazandı. Ne yazık ki Çin hükümeti, deneme sürecindeki CBDC’nin dışındaki kripto para birimlerinden pek memnun görünmüyor. BTC’nin % 60’ının çıkarıldığı ülke tarafından çıkarılan kripto para birimi yasakları veya politikaları, ilgili pazarlar için trajik sonuçlar doğurabilir.

Dahası, Çin’in bazı bölgeleri, süreçte kullanılan elektrik miktarı nedeniyle kripto madencilerini baskı altına almaya karar verdi. BTC madenciliğinde yaşanacak dramatik bir kıtlık yalnızca arzı kesmekle kalmaz, aynı zamanda genel ağı da engeller.

5. Bitcoin’in Proof-of-Work’u Aşırı Miktarda Enerji Tüketiyor

Bitcoin, dijital ödemeler dünyasını değiştirdi. Ne yazık ki, mevcut ölçeği ve benimsenme oranı göz önüne alındığında, en popüler kripto para biriminin blok zincirinin Proof-of-Work (PoW) bileşeni şu anda dünya çapında büyük miktarlarda enerji tüketimine neden oluyor.

İşlem ücretleri ve madencilik gücü o kadar xert bir artış gördü ki, bazı şirketler BTC ödemelerini kabul etmeyi bıraktı. Bitcoin’in çevreye çok fazla zarar vermeyecek şekilde çalışmasını sağlamak için inşa edilen “daha yeşil” kripto para birimlerine ve teknolojilere çok dikkat çekilmesi de şaşırtıcı değil.

Yarım yıldan fazla süren boğa piyasası zayıflıyor gibi göründüğünden, bunun daha önce birçok kez yaşandığını hatırlamak önemlidir. Pazarın bu geçici engelden daha önce olduğundan daha güçlü ve daha olgun bir şekilde çıkacağını umuyoruz.

Kaynak : Crypto News


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.