Stellar’ın Blockchain Ağında Tıkanma İşlemler 2 Saat Boyunca Durdu!

Cointelegraph’ta yer alan bir habere göre, Kripto para birimi Stellar (XLM) 15 Mayıs’ta kendi Blockchain ağında iki saat boyunca transfer işlemlerinin onayı durdu, sosyal medyada konu hakkında tartışmalar çıktıktan sonra yöneticiler yaşanan durumu onayladılar.

Şu anda dokuzuncu en büyük kripto para birimi Stellar, çarşamba günü yaşanan bu durumun ardından 110 dakika içerisinde değer kaybı yaşadı.

Transfer işlemlerinde, ağın büyük bir kısmının güvendiği Stellar Developmen Foundaiton (SDF) ağındaki karışıklık nedeniyle duraklama oldu.

Stellar kullanıcıları onay işlemleri için farklı yollar denesede çözüm bulamadılar ve geliştiriceler sorunu çözene kadar hiç bir şekilde transferlerde onay alamadılar.

Reddit kullanıcısı, “yaşanan bu olaydan sonra umarım Ademi merkeziyetçilik hakkında tartışma konusu olursunuz” dedi ve devam etti:

“Ağ büyüdükçe ve yeni gelenler de aynı blok ağı üzerinde işlem yaparsa, ademi merkeziyetçiliğe ulaşmak o kadar zor olur”

XLM, yaşanan kesiti sırasında düşüş yaşadı. Fakat durumun çözülmesinden sonra son 24 saat içerisinde %23 oranında artış gösterdi. Coinmarketcap yayın saati verilerimize göre 0.14 dolar fiyatıyla, geçtiğimiz Aralık ayının başından beri en iyi performansını gösteriyor.

Eski Blockchain consortium R3 yöneticisi Tim Swanson yaşanan durum hakkında şu açıklamada bulundu:

“Temel olarak yaşanan durum, kritik bir blok ağının basamaklı bir başarısızlığa neden olmasıydı ve bu yüzden tüm ağ çöktü, fakat ağ çok sık kullanılmadığından dolayı çok fark edilmedi”

Farkındalığı artırma yönünde halka açık bir teklifte bulunan Stellar, geçtiğimiz yılın Kasım ayında cüzdan sağlayıcısı Blockchain.com ile 125 milyon dolar değerinde token dağıtmıştı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.