Stellar’ın Blockchain Ağında Tıkanma İşlemler 2 Saat Boyunca Durdu!

0
282

Cointelegraph’ta yer alan bir habere göre, Kripto para birimi Stellar (XLM) 15 Mayıs’ta kendi Blockchain ağında iki saat boyunca transfer işlemlerinin onayı durdu, sosyal medyada konu hakkında tartışmalar çıktıktan sonra yöneticiler yaşanan durumu onayladılar.

Şu anda dokuzuncu en büyük kripto para birimi Stellar, çarşamba günü yaşanan bu durumun ardından 110 dakika içerisinde değer kaybı yaşadı.

Transfer işlemlerinde, ağın büyük bir kısmının güvendiği Stellar Developmen Foundaiton (SDF) ağındaki karışıklık nedeniyle duraklama oldu.

Stellar kullanıcıları onay işlemleri için farklı yollar denesede çözüm bulamadılar ve geliştiriceler sorunu çözene kadar hiç bir şekilde transferlerde onay alamadılar.

Reddit kullanıcısı, “yaşanan bu olaydan sonra umarım Ademi merkeziyetçilik hakkında tartışma konusu olursunuz” dedi ve devam etti:

“Ağ büyüdükçe ve yeni gelenler de aynı blok ağı üzerinde işlem yaparsa, ademi merkeziyetçiliğe ulaşmak o kadar zor olur”

XLM, yaşanan kesiti sırasında düşüş yaşadı. Fakat durumun çözülmesinden sonra son 24 saat içerisinde %23 oranında artış gösterdi. Coinmarketcap yayın saati verilerimize göre 0.14 dolar fiyatıyla, geçtiğimiz Aralık ayının başından beri en iyi performansını gösteriyor.

Eski Blockchain consortium R3 yöneticisi Tim Swanson yaşanan durum hakkında şu açıklamada bulundu:

“Temel olarak yaşanan durum, kritik bir blok ağının basamaklı bir başarısızlığa neden olmasıydı ve bu yüzden tüm ağ çöktü, fakat ağ çok sık kullanılmadığından dolayı çok fark edilmedi”

Farkındalığı artırma yönünde halka açık bir teklifte bulunan Stellar, geçtiğimiz yılın Kasım ayında cüzdan sağlayıcısı Blockchain.com ile 125 milyon dolar değerinde token dağıtmıştı.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın