Stablecoin, G20 Zirvesinde Görüşülecek!

Stablecoin, son bir kaç yıldır gündemi meşgul ediyor. Kripto paralardan sonra ortaya atılan bu fikir bir çok yönüyle avantaj ve dezavantajları bünyesinde barındırıyor. Kripto paraların fiyat dalgalanmalarından kaynaklı riskleri ortadan kaldıracak bir fikir olan stablecoin, G20 zirvesinde tartışılacak.

Finansal İstikrar Kurulu (FSB), G20 maliye bakanlarına ve G20’ye bağlı ülkelerin merkez bankalarına, stablecoinlerin açacağı riskler hakkında bilgi verdi. Kurula göre, şu anda bir risk teşkil etmeyen kripto para piyasasının aksine, stablecoinler bir dizi risk oluşturabilir.

Kurulun amacı finansal istikrar riskini, mümkün olduğunca alt seviyede tutmak. Bu yüzden FSB başkanı Randal Quarles, 13 ekim tarihinde, G20 yetkililerine, küresel stablecoinlerin getirebileceği riskler konusunu içeren bir mektup yazdı. Bu mektup, konunun önümüzde ki 3 G20 zirvesinde görüşülerek karara varılmasını önerdi.

FSB başkanı konuyla alakalı şöyle yazdı:

Potansiyel olarak küresel erişime ve büyüklüğe sahip stablecoinler, en yüksek düzenleme şartlarını sağlamalı ve sürekli gözetim altında tutulmalı. FSB olarak, mevcut düzenleme çerçevesinin, stablecoinlerde bir boşluk yaratıp yaratmadığını değerlendiriyoruz. Kurul boşluk sorununa öncelik verilmesini tavsiye ediyor.

Kurul, bu ay Washington DC’de yapılacak G20 zirvesinde, maliye bakanlarına ve merkez bankası yetkililerine, konuyla ilgili bir bildiri yayınlayacak. Kurul daha sonra ise Nisan 2020’de gruba bir danışma raporu hazırlayacak ve Temmuz 2020’de ki toplantıda konu nihai sonuca bağlanacak.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.