Stablecoin, G20 Zirvesinde Görüşülecek!

0

Stablecoin, son bir kaç yıldır gündemi meşgul ediyor. Kripto paralardan sonra ortaya atılan bu fikir bir çok yönüyle avantaj ve dezavantajları bünyesinde barındırıyor. Kripto paraların fiyat dalgalanmalarından kaynaklı riskleri ortadan kaldıracak bir fikir olan stablecoin, G20 zirvesinde tartışılacak.

Finansal İstikrar Kurulu (FSB), G20 maliye bakanlarına ve G20’ye bağlı ülkelerin merkez bankalarına, stablecoinlerin açacağı riskler hakkında bilgi verdi. Kurula göre, şu anda bir risk teşkil etmeyen kripto para piyasasının aksine, stablecoinler bir dizi risk oluşturabilir.

Kurulun amacı finansal istikrar riskini, mümkün olduğunca alt seviyede tutmak. Bu yüzden FSB başkanı Randal Quarles, 13 ekim tarihinde, G20 yetkililerine, küresel stablecoinlerin getirebileceği riskler konusunu içeren bir mektup yazdı. Bu mektup, konunun önümüzde ki 3 G20 zirvesinde görüşülerek karara varılmasını önerdi.

FSB başkanı konuyla alakalı şöyle yazdı:

Potansiyel olarak küresel erişime ve büyüklüğe sahip stablecoinler, en yüksek düzenleme şartlarını sağlamalı ve sürekli gözetim altında tutulmalı. FSB olarak, mevcut düzenleme çerçevesinin, stablecoinlerde bir boşluk yaratıp yaratmadığını değerlendiriyoruz. Kurul boşluk sorununa öncelik verilmesini tavsiye ediyor.

Kurul, bu ay Washington DC’de yapılacak G20 zirvesinde, maliye bakanlarına ve merkez bankası yetkililerine, konuyla ilgili bir bildiri yayınlayacak. Kurul daha sonra ise Nisan 2020’de gruba bir danışma raporu hazırlayacak ve Temmuz 2020’de ki toplantıda konu nihai sonuca bağlanacak.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın