Son Günlerin Popüler Kripto Parası Avalanche (AVAX) Nedir? AVAX Nasıl Çalışır?

0

Avalanche (AVAX) merkeziyetsiz finans uygulamaları (DeFi), dijital varlıklar, alım-satım platformları gibi farklı servislere altyapı sağlayan bir blokzinciri projesinin adıdır. AVAX’in sunmuş olduğu altyapının kolay ve güçlü çalışması ile dileyen herkes herhangi bir blokzinciri yapısı geliştirmek zorunda kalmadan, hiçbir merkeze bağlı kalmadan kendi blokzincirini veya dijital varlığını ve kripto parasını üretmesine imkan vermektedir.

Avalanche projesi Ava Labs tarafından geliştirildi, Ava Labs’in en büyük ortağı ve projenin yürütücüsü Cornell Üniversitesi Profesörü Emin Gün Sirer liderliğinde 2020 yılının Eylül ayında piyasaya sürüldü.

Avalanche (AVAX) Nasıl Çalışır?

AVAX toplamda üç farklı zincirden oluşmaktadır. Bu zincirin en önemli halkası ve ana zincir olan X-Chain (Değişim Zinciri) başta AVAX olmak blokzinciri üzerinde yer alan diğer dijital varlıkları yönetirken kullanılan ana zincirdir. P-Chain (Platform Zinciri) ise AVAX ağında işlemleri doğrulayan ve ağdaki temel verileri yöneten bir zincir olmasının yanı sıra blokzincire bağlı alt ağlar oluşturmak için kullanılan zincir yapısını temsil eder. C-Chain (Kontrat Zinciri) ise AVAX ağının akıllı kontrat ağını oluşturur ve bir Ethereum Sanal Makinesi uygulamasıdır. Bu kontrat zinciri, Ethereum ağı gibi kullanılmaya imkan tanımaktadır.

Ağın ana zinciri Proof of Stake adı veriilen “hisse kanıtı” olarak da tercüme edilebilecek bir temelle çalışmaktadır. Avalanche blokzinciri için özel olarak ayarlanmış bu mutabakat protokolü yüksek ölçeklenebilirlik, merkeziyetsizlik, düşük gecikme süreleri ve yüksek anlık işlem kapasitesi gibi birtakım önemli ve güncel teknolojik çözümler sunmaktadır.

AVAX’ı benzersiz yapan bu özellikleri son günlerde çok daha popüler olmasına imkan tanımıştır. Geliştiricilerin kolaylıkla kripto para dünyası için etkili birimleri AVAX kullanarak hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Geliştiriciler AVAX’ı kullanarak blokzinciri üzerinde herhangi bir varlığın dijital temsiline kadar her türlü varlığını tek başlarına oluşturabilir, varlıkları serbest bırakabilir ve bu varlığın ticaret temellerini ve kurallarını belirleyebilir. AVAX toketi bu blokzinciri ağının temel tokeni olarak karşımıza çıkmaktadır ve kurum içi ödeme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kullanıcılar coinlerini stake ederek pasif gelir de elde edebilirler.

“Dolaşımda bulunan AVAX coini miktarı ise maksimum 720.000.000 olarak belirlenmiştir.”

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın