Singapur Merkez Bankası Yeni Karar Aldığı ICO Kurallarını Yayınladı

0

Singapur Para Yönetimi (MAS), yeni arza çıkacak kripto para tekliflerini (ICO) toplamak isteyen işletmelere yönelik kararlarını güncelledi.

Yeni eklenen kuralla birlikte “Yeni Ödemeler Çerçevesi” tanıtımı duyuruldu. Bu durum Singapur merkez bankasının, bazı kişilerin Kara Para Aklamasını Önleme (AML) ve Terörle Mücadele Finansamanı (CFT) politikalarına dayanan talimatlarını nasıl yerine getirmeleri gerektiğine dair tutumunu göstermekte.

Bu bütün ICO varlığı ile ilgili faaliyetlerde bulunan katılımcıları ilgilendirir. Tokenleri üreten, kripto para pazarında sunanlara ve bu tokenlerle ilgili danışmanlık yapanlara kadar herkesi içermektedir. Örneğin, bir ICO yapımcısının sermaye piyasası hizmetleri lisansı alması gerekir, finansal danışmanlık yapanlar finansal danışmanlık lisansı almalıdır (FAA’dan) ve bu lisanslar dijital varlık birimi MAS tarafından incelenip onaylanmalıdır.

Yeni Ödemeler Çerçevesi, tüm bu aracıların “kara para aklama ve terörizmin finansmanı (ML / TF) risklerini bulma ve bunları değerlendirerek uygun adımları atmakla yükümlü olduklarına” açıklık getirmektedir. Merkez bankasının, yasalar uyarınca finansal kayıtlarını yanı sıra kişilerin durum tespiti ve işlemlerini daha kolay izlenmesine olanak tanıyan bildirimler sağlıyacak.

Yeni Ödemeler Çerçevesi, tüm bu aracıların “kara para aklama ve terörizmin finansmanı (ML / TF) risklerini tanımlamak, değerlendirmek ve anlamak için uygun adımları atmakla yükümlü olduklarına” açıklık getirmektedir. Kılavuzlar, uygun MAS kapsamında iç politikalar geliştirmeleri ve uygulamalarını emreder. Merkez bankasının, yasalar uyarınca finansal kayıtların yanı sıra müşterilerin durum tespiti ve işlemlerini izlemesine olanak tanıyan bildirimler.

MAS kurallarına göre, bir tokenin (ICO) güvenli olmasa bile, AML / CFT eylemlerine uyumunu belirlenmesinin gerektiğini vurgular. Şüpheli faaliyetleri rapor etmekle yükümlü oldukları ve Singapur istihbarat ve Birleşmiş Milletler tarafından terörist olarak tanınan kişi veya gruplarla çalıştıkları tespit edilmesi halinde yasal olarak gerekli işlemlerin başlatılmasında sorumlu oldukları anlamına gelmektedir.

MAS, Singapur Parlamentosunda ulusal ve uluslararası para transferleri ve döviz işlemleri için belirtilen yasalara göre dijital paralara getirilen bir Ödeme Hizmetleri Yasası (PSB) tanıttı. Yeni alınan kararla menkul kıymetler yönergesinde, ICO alanı içinde AML / CFT eylemlerinin kullanıcısı olarak PSB’yi de içerir:

“Dijital para ödeme sistemlerinden, herhangi bir hizmet sağlayan işletme veya kişiler, lisanslanmalı ve sadece AML / CFT amaçları için PSB kapsamında düzenlenmeli ve AML / TF risklerini kontrol edebilmek içinde güvenli politikalar, prosedürler ve kontroller alınmalıdır.”

 

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın