Şubat 28, 2022

“Sıfır Bakiyeye Sahip Olmayan” Bitcoin (BTC) Adres Sayısı Rekor Kırdı!

Şubat ayı Bitcoin (BTC) on-chain (zincir üstü) istatistikler, sıfır bakiyeye sahip olmayan yani hesabında çok az da olsa Bitcoin bulunan adres sayısının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını ortaya koyarken, düşüşlere rağmen Bitcoin için olumlu duygular var olmaya devam ediyor.

Bu istatistiğe ek olarak cüzdanlar ellerinde tuttuğu BTC miktarını da düzenli bir şekilde arttırma eğiliminde olduğu tespit edildi. On-chain analitik firması Glassnode’un verilerine göre, en son üç ile beş yıl önce hareketlilik yaşamış BTC dolaşım arzı miktarı, dört yılın en yüksek seviyesi olan 2.8 milyon BTC’ye ulaştı.

Sıfırdan daha fazla bakiyeye sahip adreslerin sayısı, büyümenin yaklaşık 35 milyon adreste sabitlendiği 2021’in ortasına kadar 2019 ve 2020’den dik bir artış gösterdi. Bununla birlikte, bu metrikteki büyüme, 2022’nin başından beri ani bir artış göstererek Glassnode‘a göre 40.276.163’lük cüzdan tespitiyle yeni bir zirveye ulaştı.

En son üç ila beş yıl önce aktif olan BTC arzındaki ani artış, 2018’in başındaki son genişletilmiş boğa piyasasının zirvesine denk geliyor.

Kaynak: Glassnode

Glassnode, sıfır olmayan bir bakiyeye sahip adresler arasında 817.445’inin en az bir tam BTC’ye sahip olduğunu bildirdi.

Bitcoin’deki arz yönlü dinamikler, geçtiğimiz ay birkaç önemli ölçüt sağladı. FSInsight, 9 Şubat’ta, dolaşımdaki BTC arzının %75’inin likit olmadığını çünkü uzun bir süredir hareket etmediğini bildirdi. Finansal araştırma firmasının raporu, durumu, piyasada makul miktarda BTC satın alınır alınmaz patlamaya hazır bir “barut fıçısı” olarak tanımladı.

Şubat ayında Kanada ve Ukrayna’daki siyasi türbülans, Bitcoin’in sansürden etkilenmeme yeteneğine daha fazla ışık tuttu. Bazı Kanadalılar fonlarını dondurulmaktan korumak için Bitcoin’e taşırken, Ukrayna hükümeti bölgede gerilim arttıkça BTC bağışlarını kabul etmeye devam ediyor.

BTC fiyatı şu anda CoinGecko’ya göre 10 Kasım ATH olan 69.000 dolara göre yaklaşık %45 düşüşle 37.827 dolardan işlem görüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : FXStreet


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.