Sıcak Gelişme: Bu Altcoin’in Ağı Küresel Olarak Durduruldu

0
Sıcak Gelişme: Bu Altcoin'in Ağı Küresel Olarak Durduruldu
  • Kripto topluluğunda yayılan son dakika gelişmelere göre en büyük Ethereum rakiplerinden biri olan Solana platformunun ağı durduruldu ve ağ doğrulayıcıları yeniden başlatmayı koordine ediyor.

Solana ana ağı, ilk kez Coinbase tarafından Twitter’da duyurulan kesintiden oldukça büyük bir zarar gördü. “Ethereum katilinin” son kesintisi, tekrarlayan bir kesinti akışı gibi görünüyor.

Solana Beach blok gezgininden alınan verilere göre, Solana’nın doğrulayıcıları beş saatten uzun bir süredir yeni blokları işlemedi ve bu da tüm uygulamalarının tamamen kapanmasına neden oldu.

Önceki kesinti 1 Mayıs 2022’de, ağın başarılı bir yeniden başlatılmasından önce yaklaşık yedi saat durdurulduğu zaman meydana gelmiş, ve bahsedilen son kesintinin işlemlerdeki artıştan kaynaklandığı bildirildi.

Solana’daki mevcut kesintiye ne sebep oldu?

Kesinti hakkında kısa bir bilgi veren Solana Status (solana durum) Twitter hesabı, meydana gelen olayı anlatan bir tweet attı.

“Bugün erken saatlerde, node’ların aynı blok için farklı sonuçlar ürettiğinde ağın ilerlemesini engelleyen bir durum olan dayanıklı nonce işlemler özelliğindeki bir hata, belirsizliğe yol açtı.”

Bir Solana geliştiricisi sorunu ele aldı ve Twitter’da yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Zincir bölünmeleri, ağın iki parçası, her ne sebeple olursa olsun, aynı işlemler için farklı durumları hesapladığında meydana gelir. Bunlar, kapsamlı test kapsamıyla bile tamamen önlenmesi zor olan ve herhangi bir zinciri etkileyebilecek olan bir tür hata sınıfıdır.”

Bunların yanı sıra çoklu node uygulamasının zincir bölünmesi hatalardan kaçınmanın etkili bir yolu olduğunu öne süren geliştirici ayrıca, bu yeniden başlatmanın yalnızca hata için bir acil durum düzeltmesi olduğunu ve sorunun temel nedenine yönelik bir çözüm olmadığını da belirtti.

Solana ekibi fonların güvenliğini sağlayacak

Bu durumu hafifletmek için Solana ekibi doğrulayıcılardan ağı yeniden başlatmalarını istedi ve doğrulayıcılar için bazı talimatlar yayınladı. Mühendislerin yeni bir sürüm üzerinde çalıştığını da belirten ekip, yama çıkana kadar işlemlerin de geçici olarak durdurulacağından bahsetti. Ekip ayrıca ağ durumunun ve fonların güvenli olmasını sağlayacaklarını da belirtti.

Geçen ayki kesintinin ardından, Solana’nın son güncellemelerinden birinin ağdaki tıkanıklık sorunlarını çözmesi gerekiyordu. Önemli bir güncelleme sonucu problemlerin ortadan kalkacağı yerde Solana ağ sorunları daha da kötüleşti. Solana’nın ekibinin, tekrarlayan kesintilerle başa çıkmak için geçici düzeltmeler yerine kalıcı bir çözüm bulmak için daha derine inmesi gerekiyor.

Solana, kendisini yüksek performanslı bir blok zinciri olarak tanıtıyor. Ancak geçen yıl boyunca çok sayıda kesinti ve blok tıkanıklığı yaşadı. Daha geçen ay, bugünküne benzer bir şekilde Solana, bir validator yeniden başlatmasıyla tekrar çevrimiçi hale getirilmeden önce yaklaşık yedi saat dondu.

Fiyat hareketlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın