SEC’ten Yeni Soruşturma: Ünlü Borsa Tehdit Altında

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu veya bilinen adıyla SEC, ABD vatandaşlarının menkul kıymet olarak kaydedilmesi gereken varlıkları alıp satmasına izin verdiği iddiasıyla ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase’e yönelik soruşturmalarını hızlandıracağı iddia edildi.

Konuya yakın isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak hazırlanan Bloomberg haberine göre SEC’in Coinbase‘e artan ilgisi, platformun taşıdığı varlık sayısını artırmasıyla bağlantılı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, bahsi geçen 150 varlık resmi olarak menkul kıymetler olarak sınıflandırılırsa, Coinbase’in SEC’e bir borsa olarak kaydolması gerekebilir.

Coinbase, şu anda SEC veya ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na bir kaydı olmadığını belirtti. Ancak, Mayıs ayında şirket bir beyan vermişti. Bu, şirketin isterse gelecekte menkul kıymetler satabileceği anlamına gelen önemli bir adım.

Soruşturma henüz kamuya açıklanmış durumda değil ancak Bloomberg‘in kaynaklarına göre Coinbase’in iki yöneticisine karşı açılan davadan önce gerçekleştirileceği iddia edildi. Söz konusu yöneticiler içerden bilgi alarak ticaret yapmakla suçlanmıştı. SEC, eski çalışan tarafından işlem gören token’ların dokuzunun aslında menkul kıymetler olduğunu belirlediğini belirtiyor.

Ancak Coinbase, yayınladığı bir blog yazısıyla söz konusu iddiaları reddetti.

Blog yazısında, baş hukuk görevlisi Paul Grewal şu sözleri kaydetti: “Coinbase, her bir dijital varlığı borsamızda kullanıma sunmadan önce detaylı analiz gerçekleştiriyor ve bu oldukça titiz bir süreç içerisinde ilerliyor. SEC de bu süreci bizzat kontrol etmişti.”

Grewal daha sonra ABD’de kapsayıcı bir düzenleyici çerçevenin eksikliğini sorgulamaya devam ederek, SEC’in menkul kıymet olmayanlar dahil tüm dijital varlıkları basitçe bir araya getirdiğini öne sürdü.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Protos


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.