SEC’ten İki ICO’ya Büyük Ceza

0

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) cuma günkü duyurusu iki şirket ile ilgiliydi: Airfox ve Paragon Coin olarak bilinin bu şirketler. Geçen yıl token satışı yapmış, Airfox 15 milyon dolar toplarken Paragon ise 12 milyon dolar toplamıştı.

SEC açıklamasında, bu şirketlerin ICO’larını menkul kıymet teklifleri olarak kaydettirmediğini ve kayıt muafiyetlerine hak kazanmadığını iddia etti. Tokenlerin menkul kıymet olarak kaydettirmeyi kabul ediceği, her iki şirket de yatırımcılarına geri iade yapıcağını ve bunu SEC’e kademeli raporlarla bildiriceklerini belirttiler. Ek olarak bu şirketlerin her biri 250.000$ para cezası ödeyecek.

SEC’in açıklamasında, bu iki cezanın SEC’in arzdaki kayıt ihlallerinin nedeniyle verildiğini duyurdu ve SEC’in bu bakımdan ilk para cezası verdiği olay olduğu belirtildi.

SEC yürütme bölümü yardımcısı Stephanie Avakian kararla ilgili şunları söyledi:

Bu karar, halka arzı yapılan ICO’ların menkul kıymetlerin kaydını düzenleyen yasalara ve kurallara uyumlu olmasını gerektiğini açıkça ortaya koydu.

Geçen Aralık ayında da Munchee ICO, SEC tarafından durdurulmuştu. Airfox ve Paragon gibi, Munchee de yatırımcılarına 15 milyon dolarlık para iadesini ödemeyi kabul etti, ancak SEC bu dönemde ek olarak para cezası vermemişti.

Cuma günü yapılan duyuruda, SEC’in Ethereum tabanlı merkeziyetsiz borsa EtherDalta’nın kurucusu Zachary Coburn’a kayıt dışı menkul kıymetler takası yaptığı için ceza vermesinin açıklanmasının üzerine geliyor.

Kaynak:Coindesk

 

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın