SEC’ten İki ICO’ya Büyük Ceza

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) cuma günkü duyurusu iki şirket ile ilgiliydi: Airfox ve Paragon Coin olarak bilinin bu şirketler. Geçen yıl token satışı yapmış, Airfox 15 milyon dolar toplarken Paragon ise 12 milyon dolar toplamıştı.

SEC açıklamasında, bu şirketlerin ICO’larını menkul kıymet teklifleri olarak kaydettirmediğini ve kayıt muafiyetlerine hak kazanmadığını iddia etti. Tokenlerin menkul kıymet olarak kaydettirmeyi kabul ediceği, her iki şirket de yatırımcılarına geri iade yapıcağını ve bunu SEC’e kademeli raporlarla bildiriceklerini belirttiler. Ek olarak bu şirketlerin her biri 250.000$ para cezası ödeyecek.

SEC’in açıklamasında, bu iki cezanın SEC’in arzdaki kayıt ihlallerinin nedeniyle verildiğini duyurdu ve SEC’in bu bakımdan ilk para cezası verdiği olay olduğu belirtildi.

SEC yürütme bölümü yardımcısı Stephanie Avakian kararla ilgili şunları söyledi:

Bu karar, halka arzı yapılan ICO’ların menkul kıymetlerin kaydını düzenleyen yasalara ve kurallara uyumlu olmasını gerektiğini açıkça ortaya koydu.

Geçen Aralık ayında da Munchee ICO, SEC tarafından durdurulmuştu. Airfox ve Paragon gibi, Munchee de yatırımcılarına 15 milyon dolarlık para iadesini ödemeyi kabul etti, ancak SEC bu dönemde ek olarak para cezası vermemişti.

Cuma günü yapılan duyuruda, SEC’in Ethereum tabanlı merkeziyetsiz borsa EtherDalta’nın kurucusu Zachary Coburn’a kayıt dışı menkul kıymetler takası yaptığı için ceza vermesinin açıklanmasının üzerine geliyor.

Kaynak:Coindesk

 

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.