SEC’den Bir Ayrılık Haberi Daha Geldi! Ripple Davası Bu Durumdan Nasıl Etkilecek?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dün, İcra Dairesi Başkan Vekili Marc P. Berger’in bu ay SEC’teki görev süresine son vereceğini duyurdu. Bu gelişme Ripple ve XRP topluluğu için, Jay Clayton’ın SEC başkanlığından ayrılması gibi olumlu bir haber olabilir.

Berger, Ağustos 2020’de müdür yardımcısı ve Aralık ayında SEC’de İcra Dairesi’nin vekil müdürü olarak atandıktan sonra SEC’in Ripple Labs’a karşı başlattığı eylemde önemli bir rol oynadı. Berger’in bölümün yönetiminde geçirdiği süre oldukça kısa olmasına rağmen, bunu Ripple Labs ve kurucu ortaklarına karşı menkul kıymetler davasının uygulanmasına liderlik etmek için kullandı.

Berger’in liderliği altında, İcra Bölümü, kayıtsız ICO ile ilgili yaptırım eylemlerine odaklanma da dahil olmak üzere, menkul kıymetler endüstrisi yelpazesinde önemli davalar yürüttü. Ripple aleyhine açılan davaya ek olarak, yargılama sırasında GRAM token’ının satışını durduran ve yatırımcılara 1,2 milyar dolardan fazlasını iade etmeyi kabul eden Telegram Group Inc. SEC’in şu anki başkanı Elad L. Roisman’ın da Berger’in ayrılışıyla ilgili yaptığı açıklamasında vurguladığı gibi, Berger içerideki çevrelerce sert bir kişi olarak görülüyordu:

“Görev süresi boyunca, Marc, agresif bir şekilde kötü aktörlerin peşine düşmeye ve zarar gören yatırımcılar ve daha büyük yatırımcı halk için en iyi sonucu bulmaya etkileyici bir şekilde odaklandı.”

ICO ile ilgili yaptırım eylemlerine ek olarak Berger, Robinhood Financial LLC aleyhine, sipariş akışı için ödeme makbuzu ve en iyi uygulamayı arama görevinin ihlalleri ile ilgili yanlış beyanlarda ve Credit Suisse aleyhindeki davalarda önemli bir rol oynadı.

Daha önce de belirtildiği gibi, Berger’in ayrılışı XRP topluluğu tarafından iyi karşılandı. Reddit’te yapılan en iyi yorum, duyguyu çok iyi özetliyor:

“SEC, Ripple aleyhine dava açtıktan sonra, Başkan Jay Clayton geri çekildi ve şimdi davayı yürütmekten sorumlu olan adam işini bıraktı. Onlar (SEC) ne yaptıklarını biliyor veşimdi hızlıca kaçıyorlar.”

Ripple Labs aleyhine açılan SEC davasının sonucu üzerinde önemsiz bir etkisi olmayabilecek bir başka haber de Gary Gensler’in yeni SEC başkanı olarak atanması olabilir. Reuters raporuna göre, Başkan seçilen Joe Biden, SEC’in başına Gary Gensler’ı atayacak.

CNF’nin bildirdiği gibi, Gensler, MIT’de blockchain, dijital para birimleri, finans teknolojisi ve kamu politikası profesörü olarak görev yaptığı ve kripto paralar için bir yakınlığa sahip olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte, Gensler’in görev süresinin Ripple için ne anlama geldiği belirsiz görünüyor.

Gensler geçmişte XRP’nin bir menkul kıymet olduğuna dair “güçlü bir argüman” olduğunu ifade ederken, aynı şeyi daha sonra menkul kıymet dışı olarak sınıflandırılan Ethereum için de söyledi. İlginç bir şekilde, Gensler’in dün bir MIT profesörü olarak XRP’den “köprü para birimi” olarak bahsettiği bir konuşma yaptığı bir video ortaya çıktı. Videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.