SEC’den Bir Ayrılık Haberi Daha Geldi! Ripple Davası Bu Durumdan Nasıl Etkilecek?

0
189

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dün, İcra Dairesi Başkan Vekili Marc P. Berger’in bu ay SEC’teki görev süresine son vereceğini duyurdu. Bu gelişme Ripple ve XRP topluluğu için, Jay Clayton’ın SEC başkanlığından ayrılması gibi olumlu bir haber olabilir.

Berger, Ağustos 2020’de müdür yardımcısı ve Aralık ayında SEC’de İcra Dairesi’nin vekil müdürü olarak atandıktan sonra SEC’in Ripple Labs’a karşı başlattığı eylemde önemli bir rol oynadı. Berger’in bölümün yönetiminde geçirdiği süre oldukça kısa olmasına rağmen, bunu Ripple Labs ve kurucu ortaklarına karşı menkul kıymetler davasının uygulanmasına liderlik etmek için kullandı.

Berger’in liderliği altında, İcra Bölümü, kayıtsız ICO ile ilgili yaptırım eylemlerine odaklanma da dahil olmak üzere, menkul kıymetler endüstrisi yelpazesinde önemli davalar yürüttü. Ripple aleyhine açılan davaya ek olarak, yargılama sırasında GRAM token’ının satışını durduran ve yatırımcılara 1,2 milyar dolardan fazlasını iade etmeyi kabul eden Telegram Group Inc. SEC’in şu anki başkanı Elad L. Roisman’ın da Berger’in ayrılışıyla ilgili yaptığı açıklamasında vurguladığı gibi, Berger içerideki çevrelerce sert bir kişi olarak görülüyordu:

“Görev süresi boyunca, Marc, agresif bir şekilde kötü aktörlerin peşine düşmeye ve zarar gören yatırımcılar ve daha büyük yatırımcı halk için en iyi sonucu bulmaya etkileyici bir şekilde odaklandı.”

ICO ile ilgili yaptırım eylemlerine ek olarak Berger, Robinhood Financial LLC aleyhine, sipariş akışı için ödeme makbuzu ve en iyi uygulamayı arama görevinin ihlalleri ile ilgili yanlış beyanlarda ve Credit Suisse aleyhindeki davalarda önemli bir rol oynadı.

Daha önce de belirtildiği gibi, Berger’in ayrılışı XRP topluluğu tarafından iyi karşılandı. Reddit’te yapılan en iyi yorum, duyguyu çok iyi özetliyor:

“SEC, Ripple aleyhine dava açtıktan sonra, Başkan Jay Clayton geri çekildi ve şimdi davayı yürütmekten sorumlu olan adam işini bıraktı. Onlar (SEC) ne yaptıklarını biliyor veşimdi hızlıca kaçıyorlar.”

Ripple Labs aleyhine açılan SEC davasının sonucu üzerinde önemsiz bir etkisi olmayabilecek bir başka haber de Gary Gensler’in yeni SEC başkanı olarak atanması olabilir. Reuters raporuna göre, Başkan seçilen Joe Biden, SEC’in başına Gary Gensler’ı atayacak.

CNF’nin bildirdiği gibi, Gensler, MIT’de blockchain, dijital para birimleri, finans teknolojisi ve kamu politikası profesörü olarak görev yaptığı ve kripto paralar için bir yakınlığa sahip olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte, Gensler’in görev süresinin Ripple için ne anlama geldiği belirsiz görünüyor.

Gensler geçmişte XRP’nin bir menkul kıymet olduğuna dair “güçlü bir argüman” olduğunu ifade ederken, aynı şeyi daha sonra menkul kıymet dışı olarak sınıflandırılan Ethereum için de söyledi. İlginç bir şekilde, Gensler’in dün bir MIT profesörü olarak XRP’den “köprü para birimi” olarak bahsettiği bir konuşma yaptığı bir video ortaya çıktı. Videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın