SEC Komisyon Üyesi Hester Peirce, DeFi Sektörü Hakkında Konuştu

0
184

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi olan ve “Kripto Anne” lakabıyla tanınan Hester Peirce, DeFi sektörüne dair açıklamalarda bulundu.

Dijital ekonomi üzerine George Washington Üniversitesi Hukuk Fakültesi etkinliğinde yaptığı bir konuşmada Peirce, GameStop hisselerinin kısa süreli sıkışmasını çevreleyen Wall Street karşıtı duyarlılıktaki artış göz önüne alındığında DeFi’ın aradığı finansal sistem olabileceğini söyledi. Peirce, teknolojinin düzenleyici kurum için yatırımcıları ve piyasaları korumada “çok iyi bir test” sağlayabileceğini söyledi.

“Wall Street karşıtı söylemler piyasa üzerinde etkili ve birçok kişinin merkezi kurumların hayatımızı ne kadar etkilediğini gösterdi. Onun yerine DeFi’ı koyuyorlar. DeFi piyasası hızla büyüyor ve merkezi finansın aksine akıllı kontratlarla işliyor. DeFi, kripto para işlemlerine olanak sağlıyor. DeFi alanında sıkıntı olsa da, sistemdeki demokrasi, açık erişim, şeffaflık, tahmin edilebilirlik ve dayanıklılık çok etkileyici.”

Peirce, “Tüm artan acılar ve ima ettiği pürüzlü kenarlarla devam eden bir çalışma olsa da, DeFi’nin demokratikleşme, açık erişim, şeffaflık, öngörülebilirlik ve sistemik esneklik vaatleri çekici” olarak değerlendirdi ve ekledi:

“Denetleyiciler olarak, avantajlar ve dezavantajlar konusunda bilgi sahibiyiz, hem yasal açıklık hem de deneysel serbestlik tanımalıyız. Böylece DeFi, CeFi ile rekabet edebilir.” 

Peirce, 2008 mali krizinden başlayarak, son zamanlarda GameStop alım satımlarından kaynaklanan hayal kırıklığı göz önüne alındığında, SEC’in piyasaların kapsayıcı olmasını sağlamanın yollarını araması gerektiğini ekledi. Ekonominin daha fazla insan ve iyileşme için komisyonun “teknolojiyi kucaklamada daha proaktif” olması gerektiğini söyledi.

“Dijital ekonomi bazı yeni düzenleyici zorluklar ortaya çıkarıyor, ancak aynı zamanda bize bu zorlukların üstesinden gelmek için yeni araçlar sağlıyor. Elimizdeki araçları dikkatli bir şekilde kullanmalıyız. Yeni teknolojinin potansiyelini ve insanlar için nasıl çalışacağını anlamamız lazım.” 

Peirce daha önce, DeFi’nin bir dizi çözülmemiş yasal sorun sebebiyle SEC için yeni zorluklar yarattığını söylemişti. Alandaki bazı projelerin menkul kıymet yasaları kapsamına girmesi muhtemel olsa da, likidite eksikliği olan ve blockchain projelerini finanse etmek için kullanılan token’lardan oluşan birçok DeFi teklifi (offerings) var. Geliştiricileri, proje “geleneksel menkul kıymet gibi görünüyorsa” SEC ile konuşmaları konusunda uyardı.

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın