Sec, Bitcoin ETF Kararını Erteledi

0

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonlarının (ETF) listelenmesine izin verecek bir Menkul Kıymetler Yasasındaki kural değişikliği için verilecek kararı ertelediğini açıkladı.

Bitwise, başvurusuna 45 gün içinde karara varması şartıyla 15 Şubat’ta NYSE Arca’ya başvurdu. Komisyonun bu süreyi uzatma ihtiyacı hissetmesinden dolayı durumun, inceleme süresinin 90 güne karar uzatılmasına karar verildi.

Bugünün kararının ardından SEC, 16 Mayıs 2019 tarihine kadar kural değişikliği onaylayıp onaylamama konusunda bir karara varmalı.

NYSE Arca ve Bitwise Ocak ayında Bitcoin ETF’lerini piyasaya sürmeyi planladıklarını açıklamışlardı. NYSE Arca’nın 2018’de Bitcoin’le ilgili ETF’yi başlatma iznini aldığını bildirmişti. Borsa, vadeli işlem sözleşmelerini ETF’leri başlatma isteğinde olduğunu bildirdi.

SEC ayrıca VanEck / CBOE Bitcoin ETF’leri hakkındaki kararınında uzattığını bildirdi. Aynı şartlar altında SEC, ilk 45 günlük incelenme süresini 90 güne kadar uzattığını bildirdi. ETF’yi değerlendirmek için yeni tarih 21 Mayıs olarak verildi.

CBOE ilk başvurusunu geçen yıl sunarken, Ocak ayında ABD hükumetinin kapatılması SEC’in operasyonel kapasitelerini düştüğünden kural değişiklik talebi geri çevrildi. CBOE ve VanEck, hükumetin tekrardan açılmasıyla 31 Ocak’ta SEC’e yeniden başvurularını verdiler.

SEC, çeşitli nedenlerden dolayı kararını geri çektiğinden, başvuru sürecinde gecikmeler yaşanmıştı. Firmalar ilk olarak 6 Haziran 2018’de Bitcoin merkezli bir ETF’yi listelemek için SEC’e başvurdular. Daha sonra Ağustos ayında komisyon, ETF’yi 30 Eylül’e kadar listeleme kararını ertelediğini duyurdu. Komisyon verilecek olan kararla ilgili yeni bilgiler ve yeni yorumlar istedi. Kurumlar ise kural değişikliği ile ilgili “herhangi bir konuda herhangi bir sonuca varamadılar”.

Bazı uzmanlar bir Bitcoin ETF olasılığı konusunda şüphelerini dile getirdiler. Ocak ayında, kripto girişimcisi Brian Kelly, 2019’da Bitcoin ETF onayı için “olasılığın az” olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Cointelegraph

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın