Sec, Bitcoin ETF Kararını Erteledi

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonlarının (ETF) listelenmesine izin verecek bir Menkul Kıymetler Yasasındaki kural değişikliği için verilecek kararı ertelediğini açıkladı.

Bitwise, başvurusuna 45 gün içinde karara varması şartıyla 15 Şubat’ta NYSE Arca’ya başvurdu. Komisyonun bu süreyi uzatma ihtiyacı hissetmesinden dolayı durumun, inceleme süresinin 90 güne karar uzatılmasına karar verildi.

Bugünün kararının ardından SEC, 16 Mayıs 2019 tarihine kadar kural değişikliği onaylayıp onaylamama konusunda bir karara varmalı.

NYSE Arca ve Bitwise Ocak ayında Bitcoin ETF’lerini piyasaya sürmeyi planladıklarını açıklamışlardı. NYSE Arca’nın 2018’de Bitcoin’le ilgili ETF’yi başlatma iznini aldığını bildirmişti. Borsa, vadeli işlem sözleşmelerini ETF’leri başlatma isteğinde olduğunu bildirdi.

SEC ayrıca VanEck / CBOE Bitcoin ETF’leri hakkındaki kararınında uzattığını bildirdi. Aynı şartlar altında SEC, ilk 45 günlük incelenme süresini 90 güne kadar uzattığını bildirdi. ETF’yi değerlendirmek için yeni tarih 21 Mayıs olarak verildi.

CBOE ilk başvurusunu geçen yıl sunarken, Ocak ayında ABD hükumetinin kapatılması SEC’in operasyonel kapasitelerini düştüğünden kural değişiklik talebi geri çevrildi. CBOE ve VanEck, hükumetin tekrardan açılmasıyla 31 Ocak’ta SEC’e yeniden başvurularını verdiler.

SEC, çeşitli nedenlerden dolayı kararını geri çektiğinden, başvuru sürecinde gecikmeler yaşanmıştı. Firmalar ilk olarak 6 Haziran 2018’de Bitcoin merkezli bir ETF’yi listelemek için SEC’e başvurdular. Daha sonra Ağustos ayında komisyon, ETF’yi 30 Eylül’e kadar listeleme kararını ertelediğini duyurdu. Komisyon verilecek olan kararla ilgili yeni bilgiler ve yeni yorumlar istedi. Kurumlar ise kural değişikliği ile ilgili “herhangi bir konuda herhangi bir sonuca varamadılar”.

Bazı uzmanlar bir Bitcoin ETF olasılığı konusunda şüphelerini dile getirdiler. Ocak ayında, kripto girişimcisi Brian Kelly, 2019’da Bitcoin ETF onayı için “olasılığın az” olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Cointelegraph

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.