SEC Açıkladı: 300 Milyon Dolarlık Kripto Vurgunu!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 300 milyon dolarlık kripto ponzi şeması Forsage ile bağlantılı 11 kişiyi dolandırıcılıkla suçladı.

Pazartesi günü yayınlanan bir SEC açıklamasına göre, Forsage’ın perakende yatırımcılardan yasadışı bir şekilde 300 milyon dolardan fazla para topladığı iddia ediliyor. SEC, organizasyonun dört kurucusunu ve bir dizi şüpheliyi ponzi şeması tanıtmakla suçladı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, soruşturmayı yöneten SEC Kripto Varlıklar ve Siber Birimi şefi Carolyn Welshhans, “Dolandırıcılar, planlarını akıllı sözleşmelere ve blockchain’e odaklayarak federal menkul kıymetler yasalarını atlatamazlar” açıklamasını yaptı.

SEC’in 2020’deki suç duyurusuna göre, söz konusu kurucular, milyonlarca perakende yatırımcının Ethereum, Tron ve Binance blockchain’ini kullanarak akıllı sözleşmeler yoluyla işlem yapmasına izin veren bir web sitesi olan Forsage’ı oluşturdu.

SEC’in açıklamasına göre Forsage kullanıcıları, iki yıldan fazla süredir devam eden şemaya katılmaları için başka insanları işe alarak kazanç elde ediyor. Ek olarak, Forsage’ın, SEC’in tipik Ponzi şemaları olduğunu söylediği daha önceki yatırımcılara ödeme yapmak için yeni yatırımcılardan fon kullandığı iddia edildi.

SEC’e göre, davada suçlanan kişiler, birkaç YouTube videosunda kripto ponzi şemasını destekledi. Forsage’ın resmi kanalı olduğunu iddia eden bir YouTube kanalı 170.000 civarında görüntüleme almış ve yaklaşık 6.500 abonesi var. Kanalda, Forsage tarafından hayatlarının nasıl iyileştirildiğinden bahseden insanların olduğu yaklaşık bir dakika uzunluğunda videolar mevcut.

Aynı zamanda, Forsage’ın web sitesi 2 milyondan fazla katılımcı getirdiğini iddia ediyor. Geçtiğimiz gün gün yaklaşık 2.500 kişinin Forsage’a katıldığını ve üyelerin muhtemelen web sitesi başlatıldığından bu yana 1.35 milyar doların üzerinde bir değerle ödüllendirildiğini söylüyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Decrypt


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.