Rusya’nın İlk Kripto Yasası 2021’de Yürürlüğe Girebilir!

Dünya çapında kripto para birimlerinin benimsendiğinin en belirgin işaretlerinden biri, bu konuyla ilgili yasalarının geliştirilmesidir. Geçmişte çok az yasa vardı ve kripto sektörü düzenleyici kurumlar tarafından büyük ölçüde göz ardı ediliyordu. Ancak değişim dünyanın en büyük ülkelerinden birinde gerçekleşiyor.

8 Haziran 2020 tarihli bir açıklamaya göre, ilk Rus kripto para yasası gelecek yıldan itibaren uygulanacak. Baş mimarına göre, yasa ‘bitiş çizgisine yaklaşıyor’ ve 1 Ocak 2021’de resmen kabul edilecek. Bu gelişme, Rusya’daki dijital varlıklar için yeni bir çağ başlatabilir.

Rusya’nın Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov Dijital Varlıklar Yasası hakkında konuştu. Tasarıyı çevreleyen bazı anlaşmazlıklar var, ancak Aksakov bunların büyük oranda çözüldüğünü söylüyor. Tasarının yeni bir versiyonu onay vermeleri için milletvekillerine gönderildi. Aksakov, gerekli ayarlamaların ve geri bildirimlerin önümüzdeki haftaya kadar tamamlanacağına inanıyor.

Kripto para birimleri ile Rusya Merkez Bankası arasındaki sürekli çatışma, süreçte gecikmeye neden oldu. Merkez Bankası kriptoyu sevmiyor ama şimdilik Aksakov, bu sorunu çözmek için çalışıyor. Aynı zamanda milletvekillerinin konuyla ilgili Temmuz veya Ağustos ayına kadar fikir birliğine varmasını bekliyor. Bunu takiben, Eylül için bir tasarı hazır olabilir.

Geçmiş dönemde, bazı kripto karşıtı düzenlemeler Rusya’da gündeme gelmişti. Mayıs 2020’de, Rus parlamentosuna, geçtiği takdirde, finansal işlemler için Bitcoin kullanımını cezalandıracak bir yasa tasarısı sunuldu. Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, sektör içinde bir miktar potansiyel gördüğünü söyleyebiliriz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.