Rusya’nın İlk Kripto Yasası 2021’de Yürürlüğe Girebilir!

0
330

Dünya çapında kripto para birimlerinin benimsendiğinin en belirgin işaretlerinden biri, bu konuyla ilgili yasalarının geliştirilmesidir. Geçmişte çok az yasa vardı ve kripto sektörü düzenleyici kurumlar tarafından büyük ölçüde göz ardı ediliyordu. Ancak değişim dünyanın en büyük ülkelerinden birinde gerçekleşiyor.

8 Haziran 2020 tarihli bir açıklamaya göre, ilk Rus kripto para yasası gelecek yıldan itibaren uygulanacak. Baş mimarına göre, yasa ‘bitiş çizgisine yaklaşıyor’ ve 1 Ocak 2021’de resmen kabul edilecek. Bu gelişme, Rusya’daki dijital varlıklar için yeni bir çağ başlatabilir.

Rusya’nın Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov Dijital Varlıklar Yasası hakkında konuştu. Tasarıyı çevreleyen bazı anlaşmazlıklar var, ancak Aksakov bunların büyük oranda çözüldüğünü söylüyor. Tasarının yeni bir versiyonu onay vermeleri için milletvekillerine gönderildi. Aksakov, gerekli ayarlamaların ve geri bildirimlerin önümüzdeki haftaya kadar tamamlanacağına inanıyor.

Kripto para birimleri ile Rusya Merkez Bankası arasındaki sürekli çatışma, süreçte gecikmeye neden oldu. Merkez Bankası kriptoyu sevmiyor ama şimdilik Aksakov, bu sorunu çözmek için çalışıyor. Aynı zamanda milletvekillerinin konuyla ilgili Temmuz veya Ağustos ayına kadar fikir birliğine varmasını bekliyor. Bunu takiben, Eylül için bir tasarı hazır olabilir.

Geçmiş dönemde, bazı kripto karşıtı düzenlemeler Rusya’da gündeme gelmişti. Mayıs 2020’de, Rus parlamentosuna, geçtiği takdirde, finansal işlemler için Bitcoin kullanımını cezalandıracak bir yasa tasarısı sunuldu. Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, sektör içinde bir miktar potansiyel gördüğünü söyleyebiliriz.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın