Rusya’nın Blockchain Tabanlı Oy Sisteminden Kötü Haber!

0
221

Gelişen blokchain teknolojisi bir çok sektörü değiştirmeye devam ediyor. Bu değişime, bir de COVID-19 gibi bulaşıcı bir hastalık eklenince bazı sistemleri değiştirmek elzem bir hale geldi.

Dünyada artan COVİD-19 tehlikesi ile sosyal hayatımızı değiştirmek zorunda kaldık. Eskiden olduğu gibi rahatça gezemiyor ve hatta mecburi görevlerimizi bile yerine getiremiyoruz. Bu dönemde elbette toplu bir şekilde yapılan ve bir çok insanın sirkülasyonuna sebeb olan kamu hizmetleri de büyük sorun teşkil ediyor. Bu hizmetlerden birisi de demokrasinin kaz ayaklarından olan oy kullanma.

Blockchain teknolojisi oy kullanma geleneğimizi  de derinden değiştiriyor. Dünyada bir çok ülkede blockchain teknolojisi ile oturduğunuz yerden oyunuzu kullanabilmeniz için pilot sistemler geliştiriliyor. Blockchain ve COVID-19′ un birleşmesi oy kullanma işlevi dijital bir ortama aktarılıyor.

Lakin Rusya’da yapılan ilk deneme başarısız sonuçlandı. Geçtiğimiz günlerde Rusya’da gerçekleştirilen anayasa referandumu için blockchain tabanlı oy kullanma sistemi kullanıldı. Bu sistem sayesinde telefon veya bilgisayarınızdan güvenli, hızlı ve maliyetsiz şekilde oyunuzu kullanabiliyorsunuz. Rusya seçimde, bu sistemi sadece Moskova ve Novgorad şehirleri için aktifleştirti. Ne yazik ki sistem dakikalar içinde kullanılmaz bir hal aldı.

Merkez Seçim Komisyonu üyesi Anton Lopatin’in açıklamalarına göre Moskova ve Nizhny Novgorod sakinlerinin sistem açılır açılmaz oy kullanmaya çalışmaları aşırı yüke neden oldu ve sistem bunu kaldıramadı. Site aşırı yükten dolayı kullanılamaz hale geldikten birkaç saat sonra düzeltilirken Seçim Gözlem Merkezi Başkanı Ilya Massukh, sistemdeki eksikliklerinin giderilmesi ve başlangıçtaki aşırı yükle nasıl başa çıkılacağına dair çözümler geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca şehirlerin belediyelerinden gelen haberlere göre sistem yakın zamanda tamir edilecek ve vatandaşlar oylarını kullanabilecek.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın