Rusya’nın Blockchain Tabanlı Oy Sisteminden Kötü Haber!

Gelişen blokchain teknolojisi bir çok sektörü değiştirmeye devam ediyor. Bu değişime, bir de COVID-19 gibi bulaşıcı bir hastalık eklenince bazı sistemleri değiştirmek elzem bir hale geldi.

Dünyada artan COVİD-19 tehlikesi ile sosyal hayatımızı değiştirmek zorunda kaldık. Eskiden olduğu gibi rahatça gezemiyor ve hatta mecburi görevlerimizi bile yerine getiremiyoruz. Bu dönemde elbette toplu bir şekilde yapılan ve bir çok insanın sirkülasyonuna sebeb olan kamu hizmetleri de büyük sorun teşkil ediyor. Bu hizmetlerden birisi de demokrasinin kaz ayaklarından olan oy kullanma.

Blockchain teknolojisi oy kullanma geleneğimizi  de derinden değiştiriyor. Dünyada bir çok ülkede blockchain teknolojisi ile oturduğunuz yerden oyunuzu kullanabilmeniz için pilot sistemler geliştiriliyor. Blockchain ve COVID-19′ un birleşmesi oy kullanma işlevi dijital bir ortama aktarılıyor.

Lakin Rusya’da yapılan ilk deneme başarısız sonuçlandı. Geçtiğimiz günlerde Rusya’da gerçekleştirilen anayasa referandumu için blockchain tabanlı oy kullanma sistemi kullanıldı. Bu sistem sayesinde telefon veya bilgisayarınızdan güvenli, hızlı ve maliyetsiz şekilde oyunuzu kullanabiliyorsunuz. Rusya seçimde, bu sistemi sadece Moskova ve Novgorad şehirleri için aktifleştirti. Ne yazik ki sistem dakikalar içinde kullanılmaz bir hal aldı.

Merkez Seçim Komisyonu üyesi Anton Lopatin’in açıklamalarına göre Moskova ve Nizhny Novgorod sakinlerinin sistem açılır açılmaz oy kullanmaya çalışmaları aşırı yüke neden oldu ve sistem bunu kaldıramadı. Site aşırı yükten dolayı kullanılamaz hale geldikten birkaç saat sonra düzeltilirken Seçim Gözlem Merkezi Başkanı Ilya Massukh, sistemdeki eksikliklerinin giderilmesi ve başlangıçtaki aşırı yükle nasıl başa çıkılacağına dair çözümler geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca şehirlerin belediyelerinden gelen haberlere göre sistem yakın zamanda tamir edilecek ve vatandaşlar oylarını kullanabilecek.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.