Aralık 19, 2019

Rusya’da, Gelebilecek bir Düzenleme ile Kripto Para Kullanıcıları Tehlikeye Girebilir

Geçtiğimi ay çıkan haberlere göre, ödemelerini kripto paralarla yapan Rusya’daki kripto para kullanıcılarının, devlet tarafından gelebilecek bir düzenleme ile risk altına girebileceği gündeme gelmişti. Bu, ülkenin mali düzenleyicilerinin, dijital paraları yasa dışı bir ödeme yöntemi olarak kabul etmek için hazırlık içinde olduklarını ortaya koyuyor.

Bu haberden kısa bir süre sonra, kripto paraları yasal olarak tanımlayacak bir düzenleme için adım atılacağı Rusya içişleri bakanlığı tarafından doğrulandı. Rusya’nın mali istihbarat teşkilatı başkanı, kripto kullanımının yasal yönü ile ilgili konuşmak için parlamento önüne gitti. Dijital paralarla ilgili bir düzenleme yolda gibi görünüyor ama bu, dijital paralar için iyiymiş gibi görünmüyor.

BT’ye göre, son zamanlarda “Rusya Merkez Bankası ve Federal Mali İzleme Servisi”, kripto varlıkların mal ve hizmet alımı için kullanılmasını yasaklamak adına yasa tasarısı hazırladığını belirtti. Potansiyel uygulama mekanizmaları ya da ihlal edenlere verilen cezalarla ilgili herhangi bir ayrıntı açıklanmadı.

Merkez Bankası tarafından yapılan bir açıklama ise şöyle:

“Ruble, Rusya’daki tek yasal ödeme birimidir. Kripto para birimlerinin, yasa dışı yollardan elde edilen fonların aklanması, terörizmin finanse edilmesi ve döviz kurlarındaki aşırı oynaklık gibi önemli riskleri olduğuna inanıyoruz. Özel kripto para birimlerinin fiili paraya eşit olamayacağına veya yasal ödeme yöntemi olarak kabul edilemeyeceğine inanıyoruz. Kripto para birimlerinin ödeme aracı olmasını yasaklamak için yasal bir girişim ortaya çıkarsa, onu desteklemenin uygun olduğunu düşünüyoruz.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.