Mart 25, 2022

Rusya Enerji Ödemeleri İçin Bitcoin’i Kabul Edebilir

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerin Rusya’nın yaptırımlardan kaçmak için Bitcoin kullanmasına ilişkin korkuları gerçek oluyor gibi görünüyor. Bugün, üst düzey bir Rus hükümet yöneticisi ülke yetkililerinin doğal gaz ve enerji ihracatı için Bitcoin (BTC) ödemelerini kabul etmeye açık olduklarını ortaya koydu.

Duma komitesi yardımcısı Pavel Zavalny Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında ABD Doları (USD) ve Euro (EUR) cinsinden ödemeleri kabul etmeyi bırakacağını çünkü her iki fiat para biriminin de artık bir değerinin olmadığını kaydetti. Yönetici bu gelişmeyi açıklarken, ülkenin alıcıların tercih ettiği ödeme yöntemine bağlı olarak ihracat için amiral gemisi dijital varlık da dahil olmak üzere çeşitli para birimlerini kabul edebileceğini söyledi.

“USD/EUR artık oldukça değersiz hale geldiğine göre, Altın gibi sağlam parayı veya Yuan veya TRY gibi müttefiklerin paralarını tercih ediyoruz, eğer Bitcoin olursa o zaman da sorun yok. Dolayısıyla çeşitli para birimlerine açığız… Bitcoin istiyorlarsa, Bitcoin ile de ticaret yapacağız.”

Zalvany ayrıca Rusya’nın, davalarında dost ülkeler oldukları için Çin Yuanı ve Türk Lirası cinsinden ödeme kabul etmeye de karşı olmadıklarını, bu ülkeler ödeme seçeneklerini Bitcoin’e çevirmek isterse, Rusya’nın buna da açık olacağını sözlerine ekledi:

“Çin veya Türkiye gibi bize baskı yapmayan ‘dost’ ülkelerimize gelince, bir süredir onlara ödemeleri ruble ve yuan gibi ulusal para birimlerine çevirmelerini teklif ediyoruz. Türkiye için bu lira ve ruble olabiliyor.”

Rusya’nın Bitcoin’i enerji ödemelerinde kabul etme olasılığına ilişkin haberler, varlığın değerini 44 bin dolara itmede büyük bir rol oynadı. CoinGecko’nun verilerine göre, varlığın değeri son 24 saat içinde yaklaşık yüzde 4’lük bir artış yaşadı.

Rusya, Bitcoin ve Uluslararası Topluluk

Uluslararası toplumun, Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmak için Bitcoin ve diğer dijital varlıkları kullanabileceği konusunda uyardığı daha önce de haberlerde sıklıkla yer almıştı.

Bu duyuru da Başkan Vladimir Putin’in dünyayı ülkeyle yeniden ilişki kurmaya zorlama arayışında, ABD gibi “düşman olmayan ülkelerle” gaz sözleşmelerinin rubleye ödenmesi emrini vermesinden iki günden kısa bir süre sonra geldi.

Öte yandan kripto topluluğu, ülkenin bunu başarmak için büyük miktarda likiditeye ihtiyaç duyacağı için bunun olma olasılığını şiddetle reddetti. Aynı zamanda topluluk, blok zinciri teknolojisinin doğasının, işlemlerin bu kadar çok gizlenmesini imkansız hale getireceğini de belirtti.

ABD’nin yanı sıra Avrupa Birliği, Rusya’ya, ülkenin ulusal para birimi Ruble’nin değerinin düşmesine neden olan geniş kapsamlı yaptırımlar başlatmıştı.

Buna karşılık Ukrayna, kripto topluluğundan muazzam miktarda bir destek aldı. Topluluk, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Polkadot (DOT) vb. dijital varlıkları kullanarak savaşın parçaladığı ülkeye 70 milyon dolardan fazla bağışta bulundu.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.