Ripple’da Sular Durulmuyor: XRP Yatırımcıları Yeni Bir Davayla Karşı Karşıya!

XRP kripto para birimini ihraç eden Ripple Labs, Florida merkezli davacı Tyler Toomey adına açılan bir başka toplu dava ile yeni bir darbe aldı. Davacı, blockchain şirketini, herhangi bir kısıtlama getirmeden perakende yatırımcılara XRP sunarak Florida Menkul Kıymetler ve Yatırımcı Koruma Yasası’nı ihlal etmekle suçluyor.

Dava dosyasına göre Ripple’ın kurumsal iş masraflarını karşılayamaması, sözde token’ı “mümkün olduğu kadar geniş çapta” satmaya ve arzı ile likiditesini kontrol etmeye zorladı:

“Başka bir deyişle, Ripple’ın gelirinin ezici çoğunluğu XRP satışlarından (1 milyar doların üzerinde) geldi ve Ripple, operasyonlarını finanse etmek için bu satışlara güvendi.”

Tyler Toomey, 24 Kasım 2020’deki satın alma işlemi ile 7 Aralık ve 28 Aralık tarihlerindeki iki işlemdeki satışı arasında XRP token’larına yaptığı yaklaşık 100 dolar’lık küçük yatırımının yarısından fazlasını kaybettiğini söylüyor. Dava ayrıca Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’u bireysel bir davalı olarak adlandırıyor ve token performansını manipüle ederken Nisan 2017’den Aralık 2019’a kadar yaklaşık 150 milyon dolar değerinde XRP sattığını iddia ediyor:

“Nisan 2017 ile en az Aralık 2019 arasında çeşitli zamanlarda Garlinghouse, XRP’nin piyasa fiyatını düşürmekten kaçınmak amacıyla XRP’nin piyasa fiyatı düştüğü için XRP satışlarını da duraklattı.”

Garlinghouse, CNBC’de XRP’de uzun süredir olduğunu söylemesine ve Bloomberg röportajında ​​piyasa değerinin potansiyel olarak “trilyonlarca dolara” ulaşabileceğini tahmin etmesine rağmen ısrarlı satışlarıyla bir servet kazandı:

“Garlinghouse, Ripple’in XRP’yi yatırımcıların potansiyel olarak kâr elde edebilecekleri bir yatırım olarak pazarlama çabalarının özellikle ısrarcı bir sözcüsüydü. Milyonlarca XRP satarken, Garlinghouse sık sık yatırımcılara XRP’ye yatırım yaptığını ve yatırım konusunda bir boğa olduğunu söyledi.”

Ripple Labs, Mayıs 2018’de baş davacı Bradley Sostack tarafından açılan benzer bir toplu dava ile gündeme gelmişti. Dava neredeyse üç yıldır devam ediyor.

Ripple’ın yasal sorunları, Aralık ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edildikten sonra çok daha kötü hale geldi. Bunun da ötesinde, Ripple, Aralık 2019’da C Serisi finansman turuna öncülük ettikten sonra şirketteki öz sermayesini geri almaya çalışan büyük varlık yöneticisi Tetragon tarafından dava edildi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.