Ripple’da Neler Oluyor? Jed McCaleb XRP Satışını Durdurdu Mu?

Ripple’ın XRP’si dün yaşadığı yaklaşık %37 oranında toparlanmanın sadece bir gün sonrasında yine düşüş ivmesi gösteriyor. Kripto para birimi, 24 Aralık’taki 0.37 dolar’lık zirvesinden yaklaşık %20 düştü.Bu son fiyat düşüşü, en büyük kripto borsalarından birinin 25 Aralık Cuma günü ABD müşterileri için XRP alım satım ve para yatırma işlemlerini askıya alacağı haberinin ardından geldi. Bitstamp’ın resmi duyurusunda XRP’nin menkul kıymet olabileceğine dair açılan dava sonrasında XRP alım satım ve yatırma işlemlerinin ABD’li kullanıcılar için durdurulacağı bildirildi.

Bunların yanında Araştırmacı Leonidas Hadjiloizou, Ripple’ın kurucu ortağı (ve eski CTO’su) Jed McCaleb’in XRP hisselerini satmayı durdurduğunu düşünüyor. Araştırmacı, bunun nedeninin düzenleyicinin 21 Aralık’ta açıkladığı Ripple‘a karşı SEC davası olabileceğine inanıyor.

Bilmeyenler için şirketin eski CTO’su, Ripple’ın (9 milyar token) bulunmasına yardımcı olduğu için düzenli olarak payını alıyor. Bunu düzenli ödemelerle alıyor ve ardından tek seferde birkaç milyon XRP satıyor. 2013’te Ripple’dan ayrılırken imzaladığı uzlaşma anlaşmasına göre, 9 milyar XRP’nin tamamını bir kerede piyasaya süremez. Yani McCaleb bunu yavaş yavaş yapıyor.

9 Aralık’ta, 266.305.309 XRP’lik devasa bir ödeme aldı. 23 Aralık’ta Ripple’dan 133.152.654 XRP’lik bir başka devasa XRP paketi aldı. Bithomb’un verilerine göre, McCaleb tarafından “tacostand” cüzdanından yapılan son XRP satışı 23 Aralık’ta gerçekleşti. Leonidas Hadjiloizou da bu gerçeği paylaşarak eski CTO’nun kripto paralarını satmayı bıraktığını söyledi.

Kripto topluluğu, McCaleb’in SEC’in Ripple, CEO’su Brad Garlinghouse ve ortak kurucusu Chris Larsen’e karşı dava açmasının ardından endişelendiğini düşünüyor. McCalleb aynı zamanda bir Ripple kurucu ortağı ve tıpkı Larsen ile Garlinghouse gibi XRP’yi satışı yapmakta. Larsen ve Garlinghouse ise yasadışı menkul kıymetler satmakla suçlanıyorlar.

Leonidas Hadjiloizou farklı bir twitter paylaşımında yaklaşan önemli Ripple etkinliğine de değindi. Hadjiloizou, paylaşımında 1 Ocak’ta Ripple tarafından emanetteki 1 milyar XRP’yi piyasaya sürme ihtimalinden bahsetti. Ripple’ın devam eden yasal işleminin ışığında bu dev miktarın kilidini açma planlarını değiştirip değiştirmeyeceği merak ediliyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.