Ripple (XRP) Likidite Endeksleri Negatif Değerde! Piyasa Uzmanı Bu Durumu Nasıl Açıkladı?

XRP Likidite Endeksi değerlerini dört ODL koridorunda izleyen Twitter hesabı, bunların üçünde rakamların sıfırın altına düştüğünü ortaya koydu. Olay kripto topluluğunun dikkatini çekti ve dizinin yaratıcısından gelen yorum, olaya açıklık getirdi. Detaylar haberimizde.

Twitter hesabı “LiquidityB”, Ripple’ın ODL koridorları olan üç kripto borsası Bitso, Bitstamp ve BTC Markets’in XRP likidite endekslerinin sırasıyla, -1.365.925, -6.598.803 ve -3.487.819 seviyelerine gerileyerek negatif çıktığını bildirdi. Bitso ve Bitstamp, XRP’yi aracı para birimi olarak kullanarak sınır ötesi işlemler yapmak için Ripple’ın ODL ürünüyle çalışan başlıca platformlardır. Bitso Meksika’da bulunuyor ve XRP / MXN çifti ile çalışıyor. Bitstamp ise, XRP / EUR ile çiftiyle çalışıyor ve  Lüksemburg’da bulunuyor.

Likidite endekslerinin negatif değere gerilemesi, bu yıl ilk defa gerçekleşen bir olay değil. XRP likidite endeksleri dizinini oluşturan kişi, dizin sayfasında “tenitoshi” olarak anılıyor. Geçen yıl kendisine negatif endeks değerlerinin anlamı sorulduğunda, prensip olarak piyasa hacminin negatif olamayacağını söyledi:

“Prensip olarak, piyasa hacmi negatif olamaz. Ancak endeksin hesaplanması bazen istenmeyen şekilde negatif değerler verir. Bir piyasa likit değilse veya çok dalgalıysa ortaya çıkma eğilimindedir. Ancak bu mutlak değerler önemsiz derecede küçüktür. Yani sıfıra yakın olduğunu düşünebilirsiniz.”

Dikkat çeken bu durumun, dizin değerinin hesaplanma şeklinin bir sonucu olması muhtemel ve görüldüğü üzere içeriği oluşturan kişi, negatif rakamları “sıfıra yakın” olanlar olarak düşünmeyi öneriyor. Sıfıra yakın olması durumu ise piyasanın likiditesi olmadığında veya çok değişken olduğunda gerçekleşebilir.

Bu endeksler, Bitcoin’in 24 saatlik bir süre içinde yaklaşık yüzde 50 kaybettiği ve XRP’nin 0.13 dolara düştüğü Kara Perşembe olarak da bilinen bu yıl 13 Mart’tan sonra sıfırın altına inmeye başladı. Bununla birlikte, XRP likiditesiyle ilgili mevcut negatif değerler, XRP’nin 24 Kasım’da 0.78257 dolara ulaştıktan sonra XRP sahiplerinin coin’lerini sıkıca tuttuğu anlamına da gelebilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.