Ripple (XRP) Davasının Son Duruşmasında Neler Yaşandı?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz yılın Aralık ayında açılan menkul kıymet davasında XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia etmişti. Bu kapsamda Ripple yöneticilerinin de lisanssız menkul kıymet satışı yapmakla suçlanıyor. Davada iki tarafta ciddi mücadele veriyor. İşte son telefon konferansında yaşanan gelişmeler.

Bugün SEC ilgili davada XRP’nin menkul kıymet durumunun bilindiğini iddia etti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nda kıdemli bir avukat olan Jorge Tenreiro, hakim Sarah Netburn ile yaptığı telefon konferansında, Ripple’ın avukatlarının şirkete XRP’nin bir para birimi ve menkul kıymet olabileceğini söylediğini savundu:

“Onlar sofistike oyunculardı ve bu amaçla en az 12 hukuk firmasıyla anlaştılar. Ripple’ın sözde kafa karışıklığı, gerçekte söylenene karşı test edilmelidir.”

Anlaşılacağı üzere SEC, Ripple’ı XRP’nin durumu ile ilgili olarak avukatlardan aldığı hukuki tavsiyeleri açıklaması için zorlamaya çalışıyor. Bununla birlikte Tenreiro, sanıkların davaya ruh hallerini enjekte ettiğine dikkat çekerken, Howey için belirsizlik iddialarının geçersizliğinin reddedildiğini iddia etti. Avukat-müvekkil katılımcısına ilave müdahale sorulduğunda, Tenreiro, avukatlardan aldığı tavsiyelere uymazlarsa, Ripple için “oyunun sona ereceğini” söyledi:

“Tavsiye alırlarsa ve uymazlarsa, kaybederler. Avukatları onlara ne söylerse söylesin yine de SEC ile ilgilenmek durumundalar. Bu onların savunmasının sonu anlamına gelir. Kafaları karıştı ve borsalar ne verdiklerini bilmiyoruz.”

Ripple’ın avukatı Gregory Rapawy ise, Ripple’ın aldığı tavsiyenin savunma konusu olmadığını iddia etti:

“XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olmadığına inanmamız veya inanmamamız önemli değil. Yaptığımız savunma son derece adildir.”

Tenreiro yanıt olarak Ripple’dan olumlu savunmasını geri çekmesini istedi. Buna ek olarak Rapawy, Ripple’ın ayrıcalıklı olmayan dahili belgelerin keşfine direnmediğini iddia ederek, her iki tarafın dahili belgelerinin de potansiyel olarak adil bildirim savunmasıyla ilgili olduğunu ekledi.

Son olarak hakim Netburn, kararı “bir an önce” açıklayacağını belirtti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.