Ripple SEC İle Bir Anlaşmayı Kabul Ederse, Sonuç Nasıl Görünür?

  • Ripple, son zamanlarda dava sürecinde SEC’den daha iyi bir durumda, ancak davanın en makul sonucu bir anlaşmayla sona ermesidir.
  • Avukat Jeremy Hogan, geçtiğimiz günlerde, SEC’e karşı Kik Interactive ve Telegram’ın durumlarından örnek alarak böyle bir anlaşmanın nasıl görünebileceğini değerlendirdi.

Başlangıçta Ripple davası, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu için çocuk oyuncağı olacak gibi görünüyordu. XRP piyasası bir gecede çöktü, borsalar varlığı listeden çıkardı, piyasa hissiyatı Ripple aleyhine düştü, eleştirmenler onun sonunun geldiğiyle ilgili tahminlerde bulundu; ters gidebilecek her şey ters gitmiş gibi görünüyordu. Ancak o zamandan bu yana geçen altı ay içinde Ripple büyük bir geri dönüş gerçekleştirdi. Ancak, günün sonunda, dava bir anlaşmaya varabilir. Peki, bu anlaşma nasıl görünecek?

XRP topluluğunda sevilen bir avukat olan Jeremy Hogan, en son videosunda böyle bir anlaşmanın nasıl görüneceğini inceledi.

Kik ve Telegram’dan dersler alan Jeremy, Ripple’ın anlaşmadan almak isteyeceği üç şeyi özetledi.

SEC, son üç yılda kripto para şirketlerine karşı yüzlerce dava açtı. Şirketlerin çoğu, düzenleyici ile bir anlaşmaya varmak için hızlıca harekete geçti. Bazıları için bunun nedeni; SEC’e direnecek kaynaklardan yoksun olmalarıydı. Diğerleri, bunu bir veya daha fazla yasayı ihlal ettiklerinin farkında oldukları için yaptılar.

Kik Interactive ve Telegram (ilginç bir şekilde, ikisi de kripto alanına girmeden önce anlık mesajlaşma firmalarıydı) SEC ile kafa kafaya giden iki şirketti. İkisi de kaybetti ve sonunda bir uzlaşmaya varmak zorunda kaldılar. Jeremy’ye göre Ripple büyük olasılıkla bu yolda ilerliyor.

Jeremy, Kik ve Telegram’dan ders alarak, Ripple’ın anlaşmada arayacağı üç şeyi açıkladı.

Ripple’ın Anlaşmada Arayacağı Şeyler

İşine devam etme yeteneği, Ripple için en büyük öncelik olacaktır. SEC’in iddiaları, Paragon Coin gibi birkaç kripto para birimi firmasını iş dışı bıraktı.

“Bir ceza verilirse veya satışlardan elde edilen kazançlar bıraktırılılırsa, bu; şirketi iflas ettirmeyecek düzeyde olmalıdır… Bu anlaşmada gördüğümüz sayı ne olursa olsun, Ripple’ın karşılayabileceği bir sayı olacaktır.”

Ripple’ın arayışında olacağı ikinci şey, ileriye doğru netliktir. Ripple ve ikincil piyasaların (borsalar), SEC fiyaskosunun geride kaldığını bilmesi gerekiyor. Jeremy’ye göre, SEC; XRP’nin menkul kıymet ihlalleri için borsalara yönelik gelecekteki hiçbir suçlamayı düşürmeyi kabul etmeyecektir.

Ancak düzenleyici, “davanın dosyalanmasından sonraki satışların menkul kıymet satışı olmadığını” açıkça belirtebilir. Bu, piyasanın görüp görebileceği en fazla netlik olacaktır.

Ripple ayrıca alternatif bir çözüm olarak, emanet XRP’sini onaylı yatırımcılara ve/veya şirketlere doğrudan satabilir. Bunu, On Demand Liquidty (ODL) müşterilerine XRP satarak gerçekleştirilebilir. Bankalar ve ödeme işlemcileri ODL’nin en yaygın örneklerdir.

İki taraf bir anlaşmaya varırsa, XRP kısa sürede piyasaya geri dönebilir.

“…Bir sonraki sonucu, borsalara XRP’yi yeniden listeleme güveni verecek. Sadece biraz zorlamaya ihtiyaçları var ve önerilen biçimde bir anlaşmanın XRP’nin toplu olarak yeniden listelenmesiyle sonuçlanacağına inanıyorum.”

Yine de böyle bir anlaşmanın en önemli yönü, Ripple’ın menkul kıymet ihlalleri konusunda temize çıkan ilk kripto şirketi olacağıdır.

Video sonrası takipçilerilerinden birisi tarafından Hogan’a birkaç soru soruldu:

1) SEC’in davada iyi durumda görünmediğini düşünürsek, Ripple neden anlaşmak istesin?

2) Ripple bir duruşmasız yargılama sayesinde kazanırsa ne olur ve bu ne kadar olasıdır?

1) Taraflar, kendi kaderleri üzerinde tam kontrole sahip olmak için tek şansları olduğundan, koşullar kendilerine mantıklı geliyorsa her zaman anlaşmaya karar vermelidir. %100 kontrol için tek şansları budur.

2. Ripple’ın duruşmasız yargılamada bir güçlü ve bir de çok güçlü argümanı olduğuna inanıyorum. Bu ihtimaller bana çekici geliyor. Ancak kimin kazanacağını kimse tam olarak tahmin edemez.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.