Ripple İle SEC Karşı Karşıya Geldi, XRP Fiyatı Sert Düştü!

SEC, XRP’yi kayıtlı olmayan bir menkul kıymet olarak değerlendirdiği için Ripple’a dava açmaya hazır olabilir. Ancak CEO’su “savaşmaya ve kazanmaya hazır”. Ripple topluluğunun dikkatini çeken olaya dair detaylar haberimizde.

Birkaç yıllık belirsizliğin ardından, ABD düzenleyicilerinin, XRP topluluğunun şimdiye kadar sorduğu en önemli soruyu bir kez ve tümüyle yanıtlamaya istekli olacağı görülüyor. XRP bir menkul kıymet mi?

Fortune’a göre, Amerikan şirketi Pazartesi günü SEC tarafından dava açılacağına dair bir bildirim aldı. Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse haberi yalanlamadı, dahası Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu hareketin Amerikan inovasyonunu baltaladığını iddia etti.

Ripple ve SEC Arasında Neler Oluyor?

SEC, Bitcoin ve Ethereum ile ilgili kararını vererek menkul kıymetler olmadığını garanti etti. Bu, borsalara ve kullanıcılara onlarla çalışma özgürlüğü verir. Bununla birlikte, XRP’nin ünlü Howey Testini geçip geçmeyeceğine dair spekülasyonlar her zaman tartışılan bir konu oldu. Pek çok uzman XRP’nin bir menkul kıymetin tüm özelliklerine sahip olduğunu iddia ederken, diğerleri olmadığını iddia ediyor. Ancak SEC’in net bir tavrı olmadığı için, tartışmanın da net bir galibi yoktu.

Şimdi ise tartışma yeniden gündemde. XRP gerçekten bir menkul kıymet olarak sınıflandırılırsa, Ripple, işlenen suç için ağır bir para cezası ödemek zorunda kalacak. Aynı şekilde, token muhtemelen kabul etme yetkisine sahip olmayan birçok büyük borsadan çıkarılacak, Ripple daha katı bir kontrole tabi olacak ve bunların sonucunda XRP fiyatını da oldukça ilginç bir süreç bekliyor olabilir.

Merkezi bir varlık olmadan yayınlanan Bitcoin ve Ethereum’un aksine, Ripple’ın XRP ile geçmişi çok farklı. Çok genel bir ifadeyle, XRP geliştiricileri token’ları yayınladılar, bir şirket kurdular (Ripple) ve ardından çok sayıda token’ı kendi kendilerine hediye ederek, arzın yaklaşık %80’ini oluşturdukları ve yönettikleri şirkete tahsis ettiler. Bu durum, birçok analistin XRP’yi tıpkı bir hisse senedi veya başka bir menkul kıymet gibi Ripple’ın değerinin bir ifadesi olarak görmesiyle sonuçlandı.

Ripple Kararlı

Brad Garlinghouse, savaşa hazır olduğunu duyurdu: “Hiç kuşkunuz olmasın, savaşmaya ve kazanmaya hazırız”, Twitter hesabından “bu savaş daha yeni başlıyor” ifadelerini kullandı. Ripple’ın CEO’su şimdiden yaklaşan hukuk savaşına hazırlanıyor.

Ripple’in resmi blogunda yayınlanan bir belgede şirket, SEC’in iddialarıyla çelişen çeşitli iddialarda bulundu. Bitcoin ve Ethereum’un ABD’nin siyasi rakibi Çin tarafından kontrol edildiğini iddia ederek, teknikten jeopolitiğe kadar çeşitli yönleri ele aldı.

Argümanlar çeşitli tepkilere yol açtı. Bir yandan, Ripple’ın destekçileri (SBI Holdings’in başkanı Yoshitaka Kitao gibi) XRP’nin açıkça bir menkul kıymet olmadığını savundu. Yoshitaka, Japonya’nın FSA’sı gibi diğer düzenleyicilerin XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını zaten ilan ettiğini sözlerine ekledi. Ancak diğer yandan Vitalik Buterin gibi eleştirmenler, Ripple’ın çaresizliği ve bazı argümanların ciddiyetsizliği ile alay ettiler.

XRP’nin fiyatı haberlere pek iyi tepki vermedi. Son 24 saatte, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimlerinin ilk 100’deki en kötü çöküşlerinden biri olan %17.2 oranında değer kaybetti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.