Ripple Fiyatında Son Durum: XRP Alıcıları Tehlikede Mi?

0
909

XRP coin’in çılgınca büyümesi, neredeyse tüm yatırımcılarını 2 haftada 3 büyük hareketle heyecanlandırdı. Yaklaşık 3 yıldır, kripto para sistematik olarak düşüyor ve en düşük seviyesi olan 0.11 dolar’ı Mart 2020’de test etti. Son iki hafta içinde ise sürekli XRP satın alan vicdanlı yatırımcılar ödüllerini aldılar. Bununla birlikte, asıl soru yeni yatırımcılar için yükseliş devam edecek mi? Hala XRP’nin büyüme olasılığı ve kripto dünyasındaki popülaritesinin yeniden artması ihtimali var mı?

XRP Fiyatı Düşen Kanalın Üst Trend Çizgisine Ulaştı

Kripto paranın küresel grafiğini analiz edersek, XRP fiyatının uzun süredir düşen kanalın alt trend çizgisine yakın hareket ettiğini görüyoruz:

Grafikten de anlaşılacağı üzere büyümenin ilk işareti Temmuz 2020’de başladı. Ve bu hareket mevcut hızlı fiyat artışının önemli bir faktörü oldu. Temmuz’dan Eylül’e kadar olan dönemde, düşen kanalın orta çizgisini kırmak için sistematik bir pozisyon birikimi yaşandı. Satıcıların fiyatı düşürmeye çalıştıkları alım satım hacimleri göz önüne alındığında, XRP piyasasındaki güç dengesi önemli ölçüde değişti. Sonrasında, alıcılar düşen kanalın küresel trend çizgisini test etti. Ayrıca, uzun vadeli büyüme için kritik fiyat aralığı olan 0.78-0.85 dolar seviyesine yaklaştı. Bu nedenle, benzer bir XRP fiyat artışının devamına ancak fiyat verilen aralıkta sabitlendikten sonra güvenmek mümkün.

0.46-0.52 dolar aralığında tekrarlanan bir test, alıcıların saldırıya devam etme gücüne sahip olup olmadığını gösterebilir. Fiyat 0.35 doların altına düşerse, Mart 2020’den itibaren orta vadeli büyüme trendinin başarısız olduğu düşüncesi devreye girecektir. Yine de, mevcut yerel yüksek seviyelerde satıcıların davranışlarını dikkatlice takip etmekte ve 1 dolar hedefi ile acele etmemekte fayda var.

Bunların yanında XRP’nin fiyat artışının neden gerçekleştiğiyle de ilgili önemli soru işaretleri var. eToro, geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada, XRP ticaret hacminin Kasım ayında sosyal ticaret platformu eToro’da %1.151’in üzerinde arttığını söyledi. Veriler, XRP’yi popüler uygulamada, Bitcoin’den sonra, en çok işlem gören ikinci kripto para birimi yaptı. EToro’da bir piyasa analisti olan Simon Peters, XRP’nin aylık alım satım faaliyetindeki artmasının tamamen mantıklı olduğunu belirtti. Ticaret hacminin tipik olarak büyük fiyat hareketlerine eşlik ettiğini vurguladı. Peters şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin, kripto topluluğunun çoğunun odak noktası oldu, ancak yatırımcılar başka yerlerde kazanç elde etmek ve çeşitlendirmek için alternatif kripto varlıklar ararken altcoin’ler de volatilite oluşturuyor. XRP’nin aylık alım satımlardaki artışı, Kasım ayındaki fiyat artışı bağlamında tamamen mantıklı. Token Kasım başında 0.240 dolar’dan Kasım sonunda 0.661 dolar’a yükseldi.”

Sözlerinden anlaşılacağı üzere Simon Peters’ın mevcut fiyat artışını alternatif arayan yatırımcıların oluşturduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, geçtiğimiz ay Google trends’ler de “XRP” terimi üç yıldaki en yüksek seviyelerine ulaştı ve bu da perakende tüccarların geri döndüğünün bir göstergesi. Bunun en olası nedenleri arasında XRP’nin çok yıllık bir düşüş trendinden çıkması ve halkın gözünde Bitcoin’e kıyasla algılanan “daha ucuz” değeri olması yer alıyor. Sonuç olarak XRP’ye olan talep çok hızlı arttı. Bu ilginin devam edip etmeyeceği merak konusu.

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın