Ripple Davasında Son Durum: Ripple, SEC’e Anlaşma Teklifinde Mi Bulundu?

Yeni bir YouTube videosunda Hogan & Hogan hukuk bürosundan Jeremy Hogan, SEC’in Ripple aleyhine açtığı davayla ilgili son gelişmeleri değerlendirdi. Hogan’ın da belirttiği gibi, iki SEC komisyon üyesi, SEC başkanının yaptığı bir açıklamayla çelişen yorumlar yaptı. Belirtilen örüşler özellikle SEC’in dava açılan şirketlerle anlaşmaları nasıl ele aldığına değindi.

İki görüşten ilki SEC Başkan Yardımcısı Allison Herren Lee tarafından yayınlandı ve önceki politikadan son derece farklıydı. Lee, açıklamasında, SEC’in Uygulama Dairesinin artık Komisyona feragat verilmesine bağlı olan uzlaşma teklifleri önermeyeceğini yazdı.

“Bölümün uzun süredir devam eden uygulamasına bu geri dönüş, feragatlerin ileriye dönük olarak değerlendirilmesini ve yatırımcıları, piyasayı ve piyasa katılımcılarını yasalara uymayanlardan korumaya odaklanmasını sağlar. Federal menkul kıymetler yasalarının belirli hükümlerinin ihlali, İyi Bilinen Tecrübeli İhraççı (WKSI) olarak kabul edilmek de dahil olmak üzere belirli ayrıcalıkların kullanımından otomatik olarak diskalifiye edilmesine yol açar.”

Hogan, bu görüşün özellikle Ripple vakasıyla ilgili olduğunu düşünüyor. Hogan’a göre Ripple SEC’e, SEC’in reddettiği ve açıklamaya yol açan bir anlaşma teklifinde bulunmuş olabilir. Hogan’a göre anlaşma, Ripple’ın XRP satışını SEC şemsiyesi altına alacağı, ancak yine de büyük yatırımcılara XRP satma yeteneğine sahip olacağı olabilir.

Ancak, Hester M. Peirce ve Elad L. Roisman da daha sonra “şarta bağlı çözüm teklifleri hakkında” bir açıklama yaptı. Hogan’ın belirttiği gibi, bu “çok anormal”. Peirce ve Roisman, Başkan Yardımcısı Lee ile aynı fikirde değil. Açıklamada şunlar belirtildi:

“Yukarıda belirtilen nedenlerden ötürü, Başkan Vekili Lee’nin, İcra Dairesini değerlendirilmek üzere Komisyona şarta bağlı uzlaştırma teklifleri önermeyi reddetmeye yönlendirerek bu politikayı iptal etme girişimine katılmıyoruz. Bu değişiklik, gerçekte birbiriyle ilişkili olanı tamamen ayrı olarak ele alan hantal bir sürece dönüşü işaret ediyor. Bir işletmenin menkul kıymetler yasalarını ihlalleri konusunda bir karara varma süreci ile bu ihlallerin teminat sonuçlarına ilişkin netlik elde etme süreci arasında yapay bir ayrım getirmektedir. Sonuç, icra konularının başlatılması ve çözülmesi arasında daha uzun bir süre olacaktır. Bu sonucun Komisyon’un misyonunu nasıl ilerlettiğini veya yatırımcıların çıkarlarına nasıl hizmet ettiğini görmüyoruz.”

Hogan’ın da belirttiği gibi, bu, Ripple’dan SEC’e bir anlaşma teklifi olması gerektiği yönündeki düşüncesini pekiştiriyor. Avukat, şu anda bu tartışmayı tetikleyecek kadar büyük bir SEC davası olmadığını ekledi.

“Sayın Gensler SEC’in yeni başkanı olarak onaylanana kadar mesele bitmiş sayılmaz. Bundan sonra o kararı verecek ve ne zaman onaylanacak? Seçilmesi bile planlanmadı. […] O bir kripto uzmanı ve Ripple’ın Japonya’ya gitmesini görmek istemiyor. Ama bu sadece benim fikrim […] Ripple’ın önerdiğine inandığım anlaşmayı Gensler’in onaylayacağına inanıyorum. Artık en olası sonucun bu davanın yıl sonuna kadar devam etmesi olduğuna inanmıyorum. Bunu söylememin ana sebebi Gensler’e çok güvenmem değil ama Ripple’ın daha önce hayal ettiğimden daha fazlasını kabul ettiğini hissediyorum ve bu nedenle tarafların bir anlaşmaya mümkün olabileceğini düşündüğümden çok daha fazla yaklaştığını hissediyorum.”   

Özetle ünlü avukata göre SEC içinde, muhtemelen Ripple’dan gelen bir uzlaşma teklifi nedeniyle, yerleşimlerin nasıl ele alınacağı konusunda bir anlaşmazlık çıktı. Ripple ve SEC arasında bir anlaşma çok yakında gerçekleşebilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.