Ripple Davası: SEC Komisyon Üyesi, Howey Test’i Eleştirdi

Kripto topluluğu tarafından ‘Kripto Anne’ olarak bilinen SEC Komisyon Üyesi Hester Peirce, her zaman kripto inovasyonu sorusunda netlik ihtiyacını vurgulayan bir isim olmuştur. Draper Goren Holm’un Security Token Zirvesi’ndeki konuşmacılardan biri olan Peirce, kripto para birimleri için acil bir düzenleyici rejime ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Özellikle Tesla Inc., BNY Mellon Corp ve Mastercard Inc. gibi büyük şirketlerin dijital varlık sınıfını benimsemeye başlamasının altını çizdi:

“Bu, bu alanda daha fazla netlik sağlamak için bir tür önlem almamızın aciliyetini artırıyor.”

Dikkat çekici bir ayrıntı olarak Peirce ayrıca, bir varlığın menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için Yüksek Mahkeme tarafından kullanılan “Howey testi” ni eleştirdi. Ona göre Howey Testi, dijital para endüstrisine uygulandığı yıllar içinde bazı zorluklar yaşadı. Peirce’e göre, dijital para birimleri çeşitli yönlerden menkul kıymetlere benzer, ancak aynı zamanda birçok yönden benzersizdir. Bu noktada ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu’nun (SEC) Aralık ayında, yasa dışı menkul kıymet satışı nedeniyle Ripple’a dava açtığını hatırlatmakta fayda var. Anderson Kill’deki dijital para birimi avukatı Stephen Palley’e göre:

“Ripple’ın davayı kazanacağı ve Howey Test’i kripto için yeni bir yasal tanımlayıcıyla değiştireceği senaryo, bir hayal ürünüdür.”

Buna karşın söz konusu belirsizliğin üstesinden gelmek amacıyla, “Kripto Anne”, dijital para birimleri için “3 yıllık güvenli liman” argümanını önerdi. Bunu takiben söz konusu argüman, belirli bir dizi katı koşul altında muafiyet sağlayacaktır.

Peirce, ABD’deki düzenleyici alana daha fazla şeffaflık getirmek amacıyla önerilen planı geliştirmek için yeni gelen SEC başkanıyla işbirliği yapma konusundaki iyimserliğini vurgulayarak bitirdi.

Kaynak : AMBCrypto


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.