Ripple, CBDC Finans Sistemine Nasıl Yaklaşıyor? RippleX Yetkilisi Açıkladı!

0
596

RippleX’in başkan yardımcısı James Wallis’e göre Ripple, dünyanın önde gelen CBDC’leri için geleceğin finansal sistemini inşa ediyor. Wallis yakın tarihli bir röportajda, CBDC’ler ve XRP’nin CBDC birlikte çalışabilirlik köprü para birimi olma potansiyeli hakkında konuştu.

Wallis, en son teknoloji devinin blockchain başkan yardımcısı olarak, 17 yılı aşkın süredir üyesi olduğu IBM’den RippleX’e transfer oldu. Şu an Ripple‘da merkez bankası anlaşmalarının ve CBDC’lerin başındaki isim. Yakın zamanda bir röportaj için ‘Voice of FinTech’ podcast’inin sunucusu olan Rudolf Falat’a konuştu.

Wallis, blockchain teknolojisinin ödemelerin geleceğini belirleyeceğine inanıyor. Şu anda, ödeme endüstrisi hala yüksek maliyetler ve düşük hız dahil olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya. Sınır ötesi ödemeler için, bu engeller daha kötü hale geliyor ve hatta bazı para transferleri bir haftaya kadar uzayabiliyor. Wallis şunları söyledi:

“Ripple olarak, ödemelerin geleceğini bir değer interneti olarak görüyoruz. Buradaki kavram, parayı dünyanın dört bir yanına taşımak, bilgiyi bugün dünyanın dört bir yanına taşımak kadar kolaylaştırıyor.” 

Bank for International Settlements (BIS) tarafından yapılan bir ankete göre, çoğu merkez bankası şu anda %80’in üzerinde bir oranla CBDC’lerle ilgileniyor. Wallis, merkez bankalarına ödemeleri yeniden tanımlama fırsatı vererek ödemelerin geleceği olduklarından emin.

Bununla birlikte, merkez bankalarının CBDC’lerin gelişmesi için birlikte çalışabilirlik üzerinde çalışması gerekir. İlk olarak, mobil ödemeler gibi mevcut yerel ödeme sistemleriyle birlikte çalışmalıdırlar. Ek olarak, farklı ülkeler içinde birlikte çalışarak sınır ötesi transferleri mümkün kılmalıdırlar. Wallis bu konuyla ilgili şunları söyledi:

“Dijital pounddan dijital rupiye nasıl geçersiniz? Merkez bankalarının bu düzeyde birlikte çalışabilirlik için özel sektörle çalışmayı düşünmesi gerekir. Ayrıca politika ve teknoloji arasında bir denge de istiyoruz.”

Ripple, CBDC finansal sisteminin ayrılmaz bir parçası olmaya çalışıyor. Bunu, kritik olduğuna inandığı iki temel alana odaklanarak yapıyor. İlki, CBDC için bir core ledger oluşturmak.

Ripple’ın üzerinde çalıştığı ikinci aşama birlikte çalışabilirlik, bu kullanıcıların varlıkları blockchain’ler arasında taşımasına izin verir. Son olarak şirket, XRP‘yi yaklaşmakta olan CBDC’ler arasında ideal köprü para birimi yapmak için çalışıyor.

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın