Resmi Gazete’de “Kripto Para Hizmet Sağlayıcıları” Yeni Yönetmeliğe Eklendi!

Bugün yayınlanan Resmi Gazete’de yeni yönetmelik de “kripto varlık hizmet sağlayıcılar” da Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanın Önlemesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’in “Yükümlüler” bölümün eklendi.

Bugün yürürlüğe giren yönetmelik ile, kripto para borsaları gibi işletmelerin de Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında sorumlu olacakları anlamına geliyor.

Kripto para topluluğu tarafından tanınan isim olan Celil Öztürk, yeni yönetmelik hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Kısaca kara para aklama, terörizmin finansmanı, illegal işlemlerle (“suç gelirlerinin aklanması”) mücadele süreçleri açısından kanun ve ilgili yönetmelik çerçeesinde “Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılar” da sorumlu hale geldi. Kanun ve yönetmelikte şüpheli işlemlere ilişkin yükümlü kuruluşlar için çok sayıda yükümlülük var. Şüpheli işlemlere ilişkin bildirim yükümlülükleri, KYC (Müşterini Tanı) süreçleri, kimlik tespit süreçleri, kullanıcılardan istenecek belgeler vs.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 3 )

Sizde yorumunuzu ekleyin, görüş bildirin.

 • Adem Aydın

  Peki bu kanunda bizi korkutacak yada bizi etkileyecek birşey var ben türk uygulamalarindan işlem yapıyorum bitexen den güvenilir mi yoksa binanceye gecmelimiyim acil bir bilgi verirseniz sevinirim yada bu olaylar yüzünden türk uygulamaları kapanır yada kapatılır mı teşekkür ederim.

  Cevap Yazın
  • İsmet KAÇMAZ

   Merhaba bu uygulama Suç unsurlarının önlenmesi, terörizmin finansmanının engellenmesi ve kara para aklamaların engellenmesi için düzenlenmiştir.

 • Adem Aydın

  Teşekkür ederim yaptığın bilgilendirme için iyi çalışmalar kolay gelsin

  Cevap Yazın
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.