PwC: Kripto Sektörü Küresel Krize Karşı Bağışık Değil

PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından hazırlanan yeni bir rapor, kriptoyla ilgili birleşme ve satın alma (M&A) faaliyetlerinin geçtiğimiz yıl düştüğünü gösterdi, ancak bu kripto pazarının tamamen bittiği anlamına gelmiyor.

Kripto endüstrisinin, birçok kişinin umduğu gibi kurumsal yatırımcılardan yatırım çekemediği anlaşılıyor. Büyük Dörtlü denetim şirketi PwC, kripto para fon toplama ve M&A sayısının ve değerinin geçen yıl ciddi bir düşüş gösterdiğini söyledi. Kripto ile ilgili M&A değerinin, önceki yıl 1.9 milyar doların üzerinde, 2019’da ise %76 düşerek 451 milyon dolara ulaştığı bilgisi paylaşıldı. Toplanan fon miktarı %40 düşüşle 2.24 milyar dolara geriledi.

Kripto para birimi alanı, Bitcoin 2019’un ikinci ve üçüncü çeyreğinde yükselmesine rağmen kurumsal yatırımları çekemedi. Temmuz ayında 13.500 doların üzerine çıktı. Kripto para topluluğu, kurumsal yatırımcılar geldiğinde genel olarak Bitcoin ve kripto pazarının hızlı bir şekilde benimsenmesini umuyordu.

Mevcut COVID-19 salgını göz önüne alındığında, rapor yazarları kripto para piyasasının yakında bir zamanda kurumsal yatırımları çekmeyeceğini savunuyor. Koronavirüs paniğinin neden olduğu yüksek hareketlilik ve ekonomik çöküş, ortaya çıkan alan için iyi değil diyebiliriz. PwC’nin yetkili isimlerinden Henri Arslanian, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kripto endüstrisi küresel rüzgârlara karşı bağışık değildir ve 2020’de M&A anlaşmalarının sayısı ve değeri etkilenebilir.”

Raporda ayrıca fonlamanın genel anlamda azaldığı fakat, APAC ve EMEA bölgelerinin payının arttığı da belirtildi. Bu bölgeler 2018 yılında fon toplama ve M&A anlaşmaları değerinin toplamda yüzde 44’ünü oluştururken, 2019 yılında yüzde 51’e ulaşmayı başardı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.