Piyasalar Yeşile Büründü! -Düşüşlerin Sonuna mı Geldik?

Haftalardır “düşüş” kaydeden kripto varlıklar Bitcoin ve Ethereum fiyatı nihayet bir hafta boyunca yatırımcılarını memnun etti. Aradan geçen bir hafta içerisinde Bitcoin %15, Ethereum ise %22 arttı. Kısa sürede kaydedilen bu yükseliş ise toplulukta ve yatırımcılar arasında hızlı bir şekilde “düşüşler sona mı erdi” sorusunu gündeme getirdi.

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin, CoinMarketCap verilerine göre geçtiğimiz hafta yaklaşık %10 artışla 21.663 dolara yükseldi ve Perşembe günü %6 artış kaydetti. Benzer şekilde, Ethereum da Perşembe günü 1.238 dolara yükseldi ve Perşembe günü %7 kazanç kaydetti. Son yedi günlük zamanda ise %19’a yakın yükseliş kaydetti.

Kripto para piyasasının geri kalanında ise son 24 saatte Solana %4, Polkadot %5, Cardano yaklaşık %3 ve Dogecoin %3 artışla yükselişleri takip ediyor.

Blockware analisti Joe Burnett piyasalara ilişkin günler görüşlerini paylaştı. Bitcoin’in NASDAQ ile son beş gün içinde %5 artan korelasyonunun yanı sıra Three Arrows Capital gibi iflas etmiş firmaların “yerel bir dip” yaratan son büyük satışlarını gündeme getirdi.

Joe Burnett, Twitter özel mesajı aracılığıyla kripto para haber sitesi Decrypt’e “Bu zorunlu satış, fiyatın yükselebileceği en azından yerel bir dip yaratmaya kesinlikle katkıda bulundu” yorumunu paylaştı.

Bitcoin madencilik endüstrisinin de kripto para fiyatları konusunda oldukça etkili olduğunu düşünen analist konuya ilişkin yorumlarını da ekledi: “Hash şerit metriğine göre madenci kapitülasyonunun 30 günündeyiz ve fiyat daha fazla düşmezse potansiyel olarak yakında sona ereceğine dair işaretler var. Madenciler faaliyetlerine devam etmek için BTC hazinelerini tasfiye ederken, madenci kapitülasyonları kısa vadeli satış baskısını artırıyor.”

Devam ettiğine inanılan kripto kışı, kripto para fiyatlarının sıfıra gittiğini, birden fazla firmanın iflas başvurusunda bulunduğu, beklenmedik işten çıkarma dalgası ve bir likidite sıkışıklığının yaşanmasına neden oldu. Piyasalarda yaşanan ani artış, piyasa korkularının azaldığı anlamına mı geliyor?

Cubic Analytics analisti Caleb Franzen, Ethereum ve Bitcoin’in 200 günlük hareketli ortalamasını, varlıkların bu seviyenin üzerine çıkması halinde, trader’ların daha fazla yükseliş görmesine yardımcı olacağına inandığı bir metrik olarak yorumluyor.

Aynı metriği yorumlayan farklı analistler ise bu konuda o kadar emin değil. Madencilik firması Blockware’in Bitcoin analisti Will Clemente, Bitcoin’in 200 haftalık hareketli ortalamasını (WMA) 22.520 dolar olarak önemli bir metrik olarak işaret etti. Bitcoin’in fiyatı bu değerin altında kalırsa, fiyat düşüşü devam edebilir yorumunu paylaştı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Decrypt


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.