Piyasadaki Sorunlar Bu Niş Sektörü Etkilemiyor! – Glassnode

0
Piyasadaki Sorunlar Bu Niş Sektörü Etkilemiyor! -Glassnode

Kripto para içgörü ve istihbarat firması Glassnode, merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründe yer alan belirli bir ‘niş’ sektörün kripto piyasalarındaki sorunlara rağmen oldukça güçlü olduğunu belirttiriyor.

Glassnode, yayınladığı yeni bir analizde, birçok Ethereum (ETH) sahibinin şu anda zarar etmesine rağmen, sermayenin stabilcoin’lere aktığını belirtti.

“En büyük dört stablecoin’in (USDT, USDC, BUSD ve DAI) toplam kapitalizasyonu şu an Ethereum’un piyasa değerini de geride bırakarak 3.0 milyar dolar aştı. Bu dört altcoin’in toplam değeri, daha önce 2020-22 boyunca birden çok kez Ethereum’un piyasa değerinin %50’sini aşmıştı ancak bu yıl Mayıs ve Haziran aylarında dramatik bir artış gördü. Bu olay ilk defa gerçekleşiyor.”

stabilecoin kripto

  • Hesap birimi ve kotasyon varlığı olarak USD’nin istikrarlı paralarının dikkat çeken yükselişi.
  • Dolar cinsinden likidite talebinin son yıllarda ne kadar güçlü olduğunun görülmesi. Stabilcoin’lerin artık piyasa değerine göre ilk altı dijital varlıktan üçünü oluşturduğunu da not etmek gerekiyor.
  • 2022 boyunca Ethereum ekosistemi değerlemesinin büyük bir değerleme alması.

Glassnode, her stabilcoin Ethereum üzerinde çalışmasa da, verilerin piyasa katılımcılarının riskten kaçınma yaklaşımı benimsediğini gösterdiğinden de bahsediyor.

“Bu olay, kripto teminatın değeri ile marj borcunun hesap birimi (USD stabilcoinleri) arasındaki eşitsizlik genişledikçe, mevcut kaldıraç azaltmanın neden gerçekleştiğini vurguluyor.”

stabilcoin

Glassnode, Ethereum’un fiyattaki son düşüşünün, token sahiplerinin önemli bir yüzdesinin yaklaşık dört yılda görülmeyen önemli gerçekleşmemiş kayıplar üzerinde oturduğunu nasıl gösterdiğini değerlendiriyor.

ETH spot fiyatı şu anda 1.212 dolardan işlem görüyor ve toplam piyasa şu anda gerçekleşen 1.730 dolarlık fiyatın oldukça altında. Bu, piyasanın -%-30,0 ortalama gerçekleşmemiş bir kayıp tuttuğu anlamına gelir.

Uzun Vadeli Sahip Net Gerçekleşmemiş Kâr/Zarar (LTH-NUPL) metriği, bu kohortun mevcut karlılığının, başa baş geçmişte düştüğünü ve şu anda piyasa değerinin %23’üne eşit gerçekleşmemiş zararları elinde tuttuğunu göstermektedir.

Bu veriler ise uzun vadeli yatırımcıların dahi ortalamada olarak zarar ettiğini ortaya koyuyor. Bunun son örneği, fiyatlar %64 düşerek 230 dolardan 84 dolara düştüğü için daha da derin bir düşüşten önce gelen Eylül 2018’de görülmüştü.

Glassnode, erken inovasyonun hem fiyat artışlarını hem de kaldıraç oranını beraberinde getirdiği tarihsel kripto para birimi döngülerine atıfta bulunarak analizini sonlandırıyor.

Haber hazırlanırken Ethereum 1.086 dolardan işlem görüyordu. ETH, 2022’deki 3.730 dolarlık açılış fiyatından %70’in üzerinde düşüşte.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın