Peter Schiff: Bitcoin Şimdiye Kadarki En Büyük Balon

0
344

Bitcoin eleştirmeni Peter Schiff yeniden Bitcoin ile gündeme gelmeyi başardı. Şifresi unutabilen tek Bitcoin cüzdanının sahibi olmasıyla ünlünen altın destekçisi, diğer başarısız tahminlerinin aksine bu sefer, Bitcoin’in gerçekten ölmek üzere olduğunu iddia etti.

Ünlü yatırımcı 28 Ekim 2020’deki fiyat düzeltmesinden kısa bir süre önce, önde gelen kripto para birimi hakkındaki düşünceleriyle ilgili olarak Twitter üzerinden paylaşım yaptı ve Bitcoin’in şimdiye kadar gördüğü en kötü balon olduğunu ilan etti. Schiff, “alıcıların ticaretinde sahip oldukları inanç düzeyinin” çok yüksek olduğunu ve dot-com balonu veya 2006 emlak krizi gibi finans tarihindeki ünlü karanlık dönemleri geride bıraktığını açıkladı.

“Varlık balonlarının boyutunu alıcıların alım satımlarında sahip oldukları inanç düzeyine göre ölçerseniz, Bitcoin balonu gördüğüm en büyük balon. Bitcoin sahipleri, dotcom veya ev alıcılarından daha haklı olduklarından ve kaybedemeyeceklerinden eminler.”

Schiff’in, Bitcoin tüccarlarının genelliğine ilişkin inanç düzeyini nasıl ölçebildiğini söylemek zor. Fakat geçmiş deneyimlere dayanarak, Peter Schiff’in Bitcoin’in çökeceğine dair yüksek bir inancı olduğunda söyleyebiliriz. Bitcoin yükselme eğiliminde olsa bile durum hep böyle olmuştur.

Reddit’ de bir kullanıcı tarafından paylaşılan aşağıdaki görüntü, Schiff’in tweet’lerinin gelişimini gösteriyor. Yatırımcı, Bitcoin ile ilgili yanlış tahminleriyle ünlendiği için, adeta kripto topluluğu içinde bir tür espri haline geldi.

Peter Schiff tarafından Bitcoin ile ilgili yapılan son yorumlardan biri, BTC’nin yakında 10.000 dolar seviyesinin altına düşeceği oldu. İzleyicilerini düşüşün ne kadar zor olacağını tartışmaya davet etti. Fakat sonrasında Bitcoin tekrar 10.000 dolar seviyesinin altına düşmedi ve şu anda söz konusu fiyat çizgisinin üzerinde en uzun süre rekoru elinde tutuyor.

2008 mali krizini tahmin etmesiyle ünlenen Schiff, Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını ve Altının daha iyi performans gösterdiğini iddia ediyor. Schiff Gold LLC’nin tanınmış yatırımcısı ve CEO’su, aynı zamanda, güvenlik ve gizlilik ihtiyacı olan yüksek profilli müşterilere hizmet vermeye odaklanan Porto Riko merkezli bir banka olan Europacific Capital’in arkasındaki kişidir. Şu anda bankası, Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en kapsamlı vergi dolandırıcılığı soruşturmalarından birinin hedefi olmuş durumda. Schiff bu operasyonları için Bitcoin veya başka bir kripto para birimi kullansaydı belki durum daha farklı olurdu.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın