Peter Schiff: Bitcoin Şimdiye Kadarki En Büyük Balon

Bitcoin eleştirmeni Peter Schiff yeniden Bitcoin ile gündeme gelmeyi başardı. Şifresi unutabilen tek Bitcoin cüzdanının sahibi olmasıyla ünlünen altın destekçisi, diğer başarısız tahminlerinin aksine bu sefer, Bitcoin’in gerçekten ölmek üzere olduğunu iddia etti.

Ünlü yatırımcı 28 Ekim 2020’deki fiyat düzeltmesinden kısa bir süre önce, önde gelen kripto para birimi hakkındaki düşünceleriyle ilgili olarak Twitter üzerinden paylaşım yaptı ve Bitcoin’in şimdiye kadar gördüğü en kötü balon olduğunu ilan etti. Schiff, “alıcıların ticaretinde sahip oldukları inanç düzeyinin” çok yüksek olduğunu ve dot-com balonu veya 2006 emlak krizi gibi finans tarihindeki ünlü karanlık dönemleri geride bıraktığını açıkladı.

“Varlık balonlarının boyutunu alıcıların alım satımlarında sahip oldukları inanç düzeyine göre ölçerseniz, Bitcoin balonu gördüğüm en büyük balon. Bitcoin sahipleri, dotcom veya ev alıcılarından daha haklı olduklarından ve kaybedemeyeceklerinden eminler.”

Schiff’in, Bitcoin tüccarlarının genelliğine ilişkin inanç düzeyini nasıl ölçebildiğini söylemek zor. Fakat geçmiş deneyimlere dayanarak, Peter Schiff’in Bitcoin’in çökeceğine dair yüksek bir inancı olduğunda söyleyebiliriz. Bitcoin yükselme eğiliminde olsa bile durum hep böyle olmuştur.

Reddit’ de bir kullanıcı tarafından paylaşılan aşağıdaki görüntü, Schiff’in tweet’lerinin gelişimini gösteriyor. Yatırımcı, Bitcoin ile ilgili yanlış tahminleriyle ünlendiği için, adeta kripto topluluğu içinde bir tür espri haline geldi.

Peter Schiff tarafından Bitcoin ile ilgili yapılan son yorumlardan biri, BTC’nin yakında 10.000 dolar seviyesinin altına düşeceği oldu. İzleyicilerini düşüşün ne kadar zor olacağını tartışmaya davet etti. Fakat sonrasında Bitcoin tekrar 10.000 dolar seviyesinin altına düşmedi ve şu anda söz konusu fiyat çizgisinin üzerinde en uzun süre rekoru elinde tutuyor.

2008 mali krizini tahmin etmesiyle ünlenen Schiff, Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını ve Altının daha iyi performans gösterdiğini iddia ediyor. Schiff Gold LLC’nin tanınmış yatırımcısı ve CEO’su, aynı zamanda, güvenlik ve gizlilik ihtiyacı olan yüksek profilli müşterilere hizmet vermeye odaklanan Porto Riko merkezli bir banka olan Europacific Capital’in arkasındaki kişidir. Şu anda bankası, Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en kapsamlı vergi dolandırıcılığı soruşturmalarından birinin hedefi olmuş durumda. Schiff bu operasyonları için Bitcoin veya başka bir kripto para birimi kullansaydı belki durum daha farklı olurdu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.